Свят
Рекордно поскъпване във Великобритания, огромно търсене на работници
Публикувана
преди 2 годинина
От
Ива ОприковаРекордно поскъпване на хранителните стоки отчитат за пореден месец властите във Великобритания. Тенденцията се наблюдава на фона на сериозен недостиг на работна ръка, който допълнително увеличава цените. За първи път инфлацията при хранителните стоки на Острова достигна рекордните близо 12% през октомври, което е най-бързото месечно поскъпване за последните 42 г. Засегнати са почти всички продукти от първа необходимост като мляко, хляб, месо, плодове и зеленчуци. Най-много са поскъпнали макаронените изделия – с 60 на сто, както и олиото – с 65%.
Великобритания се превърна в кралство на кризите. Милиони британци тази зима ще трябва да избират – да се отопляват или да се хранят. Икономическите авантюри и Брекзитът засегнаха страната изключително тежко.
Тази зима поне 5 млн. британци ще бъдат изправени пред твърде сурова дилема – да се отопляват или да се хранят. Шокът от енергийните цени е засегнал Великобритания по-силно от редица съседни държави. След 12 години на постоянни бюджетни икономии и постоянно затягане на коланите, а и особено след Брекзита, страната е на път да се превърне в своеобразно кралство на кризата, коментира германската общественоправна телевизия ZDF.
Цените на жилищата във Великобритания намаляха най-много от началото на пандемията през октомври, след като политическите и пазарни сътресения предизвикаха вторични трусове и на имотния пазар, предава Bloomberg.
Средните цени на жилищата са намалели с 0,9% до 268 282 паунда (309 500 долара), сочат данни на Nationwide Building Society. Това е най-големият спад от юни 2020 г., който е по-голям в сравнение със свиването от 0,3%, очаквано от икономисти. Това са поредните данни, които показват, че имотният пазар навлиза във фаза на забавяне, като експерти прогнозират, че цените може да намалеят с над 10%. Това ще изтрие част от ръстовете в последните две години.
„Пазарът несъмнено беше повлиян от сътресенията след мини бюджета, които доведоха до рязък ръст на лихвите“, коментира Робърт Гарднър, главен икономист на Nationwide. „По-високите лихви по кредитите се прибавят към ограничената достъпност на жилищата в момент, когато финансите на домакинствата вече са под натиск от високата инфлация.
65-годишният Никълъс Уилсън, например, ще трябва да се радели с жилището си в Хейстингс. Той споделя, че това е всичко, което все още притежава. С малката си пенсия и държавните помощи, които получава, той едва свързва двата края. Подобно на много британци, Уилсън няма привилегията да плаща дългосрочно фиксиран лихвен процент за жилищния си заем. Затова месечната вноска по него се е увеличила с около 200 евро.
„Има и милиони други като мен, които сега са принудени да преоформят заемите си. Те ще трябва вече да плащат по 7% лихви за тях. Това е истинска катастрофа, казва Никълъс.
vlastta.bg