Connect with us

Водещи новини

RyanAir обяви, че на борда на принудително приземения самолет е имало агенти на КГБ

Публикувана

на

Ирландия смята, че няколко членове на службите за сигурност са слезли от самолета на Ryanair, след като той беше принуден да кацне вчера в Минск, когато беларуският журналист дисидент Роман Протасевич беше задържан, каза днес външният министър Саймън Ковини, цитиран от Ройтерс и БТА.

Петима или шестима души са напуснали самолета. Само е един от тях е бил арестуван, което навежда на мисълта, че останалите са били служители на тайните служби, каза Ковини.

Главният изпълнителен директор на ирландската авиокомпания Ryanair Майкъл О’Лиъри също заяви, че според него на борда на отклонения от курса самолет на авиокомпанията е имало служители на беларуското КГБ, предаде РИА Новости.

О’Лиъри нарече случилото се със самолета „отвличане, извършено с подкрепата на държавата“. Това беше случай на организирано от държавата отвличане, организирано от държавата пиратство, каза О`Лиъри по ирландското радио Newstalk, цитиран от Ройтерс.

Изглежда желанието на властите е било да свалят журналист и спътничката му. Смятаме, че е имало няколко агенти на КГБ, които също са слезли на летището, каза О`Лиъри.

Литовската авиолиния airBaltic повече няма да използва беларуското въздушно пространство за полетите си, каза днес говорителката Алисе Бриде, предаде Ройтерс.

Председателят на британската парламентарна комисия по външните работи Том Тюгендхат окачестви като „войнствен акт“ използването от Беларус на фалшив претекст за бомбена заплаха и на изтребител, който да принуди граждански самолет да се приземи.

Това беше полет между две страни членки на НАТО и на ЕС, каза той пред радио Би Би Си и допълни: Дори да не е акт на война, със сигурност е войнствен акт.

Франция предложи днес да се въведе забрана за използване на въздушното пространство на Беларус.

Довечера държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС се очаква да обсъдят нови санкции срещу авторитарния режим в Минск в отговор на отклоняването на самолета, предаде Франс прес.

Около 100 високопоставени беларуски служители, сред които и президентът на Беларус Александър Лукашенко, вече са обект на европейски санкции заради нарушения на човешките права в тази бивша съветска република.

Може да има и други мерки. Мисля си за мярка, която трябва да бъде обсъдена на европейско и международно равнище, това е забраната на въздушното пространство на Беларус, което е санкционна мярка, заяви френският държавен секретар по европейските въпроси Клеман Бон пред радио Монте Карло.

Той изтъкна, че станалото е акт на държавно въздушно пиратство, който не може да остане ненаказан.

В същото време от Беларус обявиха, че са действали законно като са прехванали граждански полет след заплаха за бомба, отхвърляйки обвиненията, че Минск е отклонил самолета, за да арестува опозиционер на борда, предаде Франс прес.

Няма никакво съмнение, че действията на нашите компетентни органи са били в съответствие с международните правила, отбеляза Министерството на външните работи на сайта си, отхвърляйки „неоснователните обвинения“ на европейски държави, обвинени от Минск, че политизират инцидента.

Този инцидент трябва да се разглежда от гледна точка на сигурността, отбелязва министерството, имайки предвид бомбената заплаха, довела вчера до кацането в Минск на самолет на Ryanair, пътуващ от Гърция за Литва, и двете – членки на ЕС.

Руската дипломация нарече днес западните обвинения към Беларус „шокиращи“. „Шокиращо е, че Западът смята, че инцидентът във въздушното пространство на Беларус е „шокиращ“, написа иронично във Фейсбук говорителката на руското външно ведомство Мария Захарова.

Тя отбеляза, че в миналото западните държави са участвали в отвличания, принудително кацане на самолети и незаконни арести.

Кремъл заяви днес, че международните органи на гражданската авиация трябва да се произнесат по инцидента, довел до приземяването на граждански полет в Беларус и ареста на опозиционер на борда.

Съществуват определени международни правила и международните органи по гражданско въздухоплаване трябва да дадат оценка, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

Песков призова още за „трезва оценка“ на инцидента, отбелязвайки, че вече има призиви за санкции след процедура, която според него, е протекла съобразно международните норми.

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни