Connect with us

Свят

Права на българите във Великобритания при Брекзит без сделка

Публикувана

на

Европейската комисия завърши подготовката си за сценарий на излизане на  Обединеното кралство от Европейския съюз без споразумение. При все че напускането без споразумение не е желателно, ЕС е готов за него, съобщават от ЕК.

Ето и повече информация относно правата на живеещите в Обединеното кралство граждани на ЕС при вариант на излизане без сделка.

Аз съм гражданин на ЕС и живея в Обединеното кралство. Ще имам ли право да живея в Обединеното кралство, след като се оттегли от ЕС?

Правителството на Обединеното кралство заяви, че „иска да увери гражданите на ЕС и членовете на техните семейства, живеещи в Обединеното кралство, че са добре дошли да останат в Обединеното кралство, в случай че не бъде постигнато споразумение“. Вж. Документа относно политиката във връзка с правата на гражданите в случай на Брексит без постигнато споразумение, изготвен от правителството на Обединеното кралство.

Какво трябва да направя като гражданин на ЕС, ако искам да продължа да живея в Обединеното кралство?

Ако сте гражданин на ЕС, пристигнал в Обединеното кралство преди датата на оттегляне, и възнамерявате да продължите да живеете в Обединеното кралство след 31 декември 2020 г., ще трябва да подадете заявление за получаване на нов статус на имигрант в Обединеното кралство, наречен „статус на установено лице“ или „статус на лице в процес на установяване“. Ще трябва да кандидатствате за този нов статус на имигрант, дори ако преди това сте получили статус на постоянно пребиваващ въз основа на приложимите към съответния момент правила. За повече информация относно новия статус на имигрант, можете да направите справка на уебсайта на правителството на Обединеното кралство.

Ако сте гражданин на ЕС, пристигащ след датата на оттегляне , ще бъдете приет по правилата на Обединеното кралство в областта на имиграцията и ще трябва да поискате разрешение за влизане или за пребиваване в Обединеното кралство. За повече информация вж. Документа от 30 март 2019 г. относно политиката във връзка с имиграцията при липса на споразумение, изготвен от правителството на Обединеното кралство.

Моля да имате предвид, че ако сте ирландски гражданин, може да не се налага да кандидатствате за този нов статус на имигрант, ако попадате в обхвата на режима за общата зона за пътуване.

Предвид че съм гражданин на ЕС, какъв ще бъде статусът на членовете на моето семейството (които не са граждани на Обединеното кралство), живеещи в Обединеното кралство?

При положение че сте гражданин на ЕС, членовете на Вашето семейство (с изключение на гражданите на Обединеното кралство) ще трябва да се присъединят към Вас в Обединеното кралство в определен краен срок. Близките членове на семейството трябва да кандидатстват за присъединяване към Вас до 29 март 2022 г. Новите съпрузи и регистрирани партньори (т.е. тези, с които сте се свързали след 29 март 2019 г.) и другите роднини на издръжка трябва да кандидатстват до 31 декември 2020 г. Ако членовете на Вашето семейство не подадат заявление в посочените срокове, те ще трябва да поискат разрешение по силата на по-ограничителните разпоредби на законодателството на Обединеното кралство в областта на имиграцията, които ще бъдат в сила към момента на подаване на тяхното заявление.

Като гражданин на ЕС какви ще бъдат моите права в сферата на труда и социалната сигурност?

Считано от датата на оттегляне, правото Ви да работите ще зависи от законодателството на Обединеното кралство. Съветваме Ви да попитате съответните органи в Обединеното кралство с какви права ще разполагате след датата на оттегляне по отношение на обезщетенията за социална сигурност, като например обезщетения за болест, семейни обезщетения, пенсия, обезщетения за инвалидност и за безработица.

Правителството на Обединеното кралство обяви, че гражданите на ЕС и членовете на техните семейства в Обединеното кралство като цяло ще продължат да могат да живеят, да работят и да получават обезщетения за социална сигурност в Обединеното кралство както досега. Комисията очаква дадените уверения да придобият скоро официален характер.

Съветваме Ви:

– да проверите при какви условия ще можете да продължите да работите в Обединеното кралство. Възможно е например да се нуждаете от разрешително за работа. Ако работите в Обединеното кралство и живеете в ЕС, е възможно също така да се нуждаете от специален документ за влизане на територията на Обединеното кралство;

– да проверите при какви условия членовете на Вашето семейство ще могат да продължат да живеят и да работят в Обединеното кралство;

– да проверите при какви условия Вашите деца ще могат да продължат образованието си в Обединеното кралство;

– да поискате информация за Вашите права на социална сигурност от институцията, в която сте осигурени.

Ако в предишен период сте работили, живели сте или сте били осигурени в Обединеното кралство, Ви съветваме:

–  да поискате да Ви бъде издадено доказателство за тези периоди на работа, пребиваване или осигуряване от социалноосигурителните институти в Обединеното кралство, например Националния осигурителен институт;

– незабавно да кандидатствате за временен или постоянен статус на имигрант в съответствие с правилата на Обединеното кралство в областта на имиграцията.

За допълнителна информация и помощ трябва да свържете с посолството на Вашата държава в Обединеното кралство.

Какъв ще бъде моят статус, ако съм едновременно гражданин на ЕС и гражданин на Обединеното кралство?

Като гражданин на ЕС, който има също британско гражданство, ще можете да живеете в Обединеното кралство въз основа на Вашето британско гражданство.

Какъв ще бъде моят статус като гражданин на ЕС, живеещ в Обединеното кралство, и близък член на семейството (т.е. съпруг/съпруга, дете) на гражданин на Обединеното кралство?

Като гражданин на ЕС, който е също член на семейството на гражданин на Обединеното кралство, ще трябва да подадете заявление за нов статус на имигрант в Обединеното кралство, наречен „статус на установено лице“ или „статус на лице в процес на установяване“, ако възнамерявате да продължите да живеете в Обединеното кралство.

Като гражданин на ЕС, живеещ в Обединеното кралство, ще мога ли да гласувам и да се кандидатирам на местни избори?

Считано от датата на оттегляне, правото Ви да гласувате и да се кандидатирате на местни избори в Обединеното кралство ще зависи от законодателството на Обединеното кралство.

Правителството на Обединеното кралство обяви, че гражданите на ЕС в Обединеното кралство ще продължат да могат да гласуват и да се кандидатират в Англия и Северна Ирландия на местните избори през май 2019 г. Парламентите на Шотландия и Уелс отговарят за своите права за гласуване. Всеки гражданин на ЕС, избран да бъде част от местната власт на тези избори, ще може да изпълни пълния си мандат.

Като гражданин на ЕС, живеещ в Обединеното кралство, ще мога ли да гласувам и да се кандидатирам на изборите за Европейски парламент?

Считано от датата на оттегляне, като мобилен гражданин на ЕС, който е регистриран да гласува на изборите за Европейски парламент в Обединеното кралство, ще трябва да се регистрирате за гласуване в избирателните списъци във Вашата държава членка на произход, ако желаете да продължите да гласувате на изборите за Европейски парламент. Това дали ще имате право на глас като гражданин, живеещ в чужбина, зависи от националното законодателство на Вашата държава членка на произход.

Като гражданин на ЕС, живеещ в Обединеното кралство, трябва да проверите във Вашата държава членка на произход дали отговаряте на изискванията за гласуване на предстоящите избори за Европейски парламент между 23 и 26 май 2019 г. За да помогне на гласоподавателите, Европейският парламент е подготвил набор от информационни документи по държави, в които е представен преглед на условията за гласуване и са посочени местата за връзка на национално равнище.

Като гражданин на ЕС можете да се кандидатирате на изборите за Европейски парламент само ако живеете в държава — членка на ЕС. Ето защо след оттеглянето на Обединеното кралство, като гражданин на ЕС, живеещ в Обединеното кралство, Вие няма да можете да се кандидатирате на изборите за Европейски парламент.

Службата по трудови и социални въпроси на Министерството на труда и социалната политика към посолството на България в Лондон е организирала 28 информационни дни за българската общност във Великобритания от началото на 2019 г. По време на събитията нашите сънародници са получили информация за стъпките, които трябва да предприемат, за да гарантират правата си след Брекзит.

На 30 март официално стартира британската Схема за уседналост, по която българските граждани и членовете на техните семейства могат да подават заявления за получаване на Статут за уседналост и Временен статут на уседналост. От същата дата кандидатстването може да се извърши и с лична карта. Подаването на заявления е безплатно и се извършва на адрес: https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/applying-for-settled-status.

Схемата за уседналост ще се приложи от британските власти дори при напускане на ЕС без споразумение. При „твърд“ Брекзит българските граждани, пребиваващи в Обединеното кралство, ще могат да кандидатстват за статут на уседналост до 31.12.2020 г.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни