Connect with us

България

ЕС се готви за времето след Брекзит

Публикувана

на

Да останат единни „въпреки всички препятствия“. Това се очаква да обещаят лидерите на Европейския съюз на неформална среща на върха тази седмица, чиято цел е блокът да се отмести от продължилото десетилетие управление на кризи към по-енергична роля на световната сцена, пише „Файненшъл таймс“.

Срещата в румънския град Сибиу на 9 май бе замислена като демонстрация на единство и шанс за взимане на големи решения след Брекзит. Но предвид че Великобритания все още е член на ЕС, се очаква разговорите да бъдат по-въздържани и лидерите да започнат дискусия за „стратегическия дневен ред“ за следващите пет години.

В чернова на декларацията за срещата, видяна от „Файненшъл таймс“, се посочват 10 ангажимента, чрез които „да гледаме напред към нашето общо бъдеще“ и „да защитим нашия начин на живот“. „Политико“ посочва като едно от тези послания „да показваме един на друг солидарност във времена на нужда“, както и че „можем и ще говорим с един глас“.

Приоритетите на ЕС се очаква да бъдат представени в детайли на друга среща на върха през юни, когато лидерите ще номинират кандидатите за председателските посстове в няколко важни евроинституции, включително Европейската комисия и Европейската централна банка.

Оттеглянето на Великобритания не е споменато в черновата на декларацията, а британският премиер Тереза Мей се очаква да не присъства на срещата.

В отделно съобщение, подготвено за срещата, се представят четирите основни теми, които ще се обсъждат. В частта за външната политика се посочва, че „във все по-несигурния свят“ ЕС трябва да бъде „по-настойчив и ефективен в защитата на (своите) интереси“. На фона на китайския възход, в документа се отбелязва необходимостта „да се позиционира Европа като глобален играч в новия стратегически контекст“.

В друга част, посветена на европейския икономически модел, са включени по-силна индустриална политика, която ще „се противопостави на нечестните практики и рисковете за сигурността“ и „ще подсигури нашите стратегически вериги за доставка“.

Подчертава се значението на защитата на външните граници, което все повече се очертава като консенсусна точка между държавите членки.

Чувствителните теми

Повече разделение сред лидерите вероятно ще предизвикат призивите за „реформа на политиката за убежище на ЕС“, цел, която съюзът вече три години не успява да постигне заради разногласия как да бъдат споделени отговорностите.

Разширяването на блока е друга област, в която може да се стигне до напрежение по време на срещата, заради разделения между скептиците във Франция и защитниците му в Централна и Изчотна Европа. В декларацията, изготвена от румънското председателство на Съвета на ЕС, се отбелязва отговорността „да направим нашия съюз по-силен и нашето бъдеще по-светло“, като се признава „европейската перспектива“ на съседните страни, имайки предвид стремежите към еврочленство на държавите от Западните Балкани и Украйна.

Вместо да признае възможността за разширяване, документът за стратегическия дневен ред описва целта за „насърчаване на Европа като модел за сътрудничество“.

Малко се казва за друга голяма политическа битка, която се задава в следващите 12 месеца – дългосрочния бюджет на ЕС. „Ние ще защитаваме една Европа от Изтока до Запада, от Севера до Юга“, се посочва в декларацията, според която „няма място за разделения, които действат срещу нашите колективни интереси“. „Ще останем единни въпреки препятствиярта можем и ще говорим с един глас“.

Срещата ще се състои малко след като повечето от бившите комунистически страни, които преди 15 години влязоха в ЕС, заявиха, че си искат обратно от Брюксел правомощията, дадени от националните столици на ръководството на съюза. „Там, където е необходимо, ЕС трябва да остави на страните членки националните им компетенции. Заявяваме това с единния глас на Централна Европа“, каза миналата седмица полският премиер Матеуш Моравецки след срещата на 13-те държави във Варшава, на която присъства и българският министър-председател Бойко Борисов. Очаква се това послание да бъде оформено и в декларация и обсъждано на срещата в Сибиу. Темата е особено чувстителна в навечерието на евроизборите в края на месеца, на които се очаква невиждана досега подкрепа на евроскептични и популистки партии.

Препоръките на Брюксел

Миналата седмица еврокомисията представи своите препоръки, обявени като „приноса на комисията за следващия стратегически дневен ред за 2019-2024 г.“.

В областта на отбраната Брюксел препоръчва да продължат усилията за „изграждане на ефективен и истински европейски Съюз на сигурност и да преминем към истински Европейски съюз за отбрана, за да може сътрудничеството в областта на отбраната в ЕС да се превърне в норма, а не в изключение“. „Освен това трябва да бъдем по-инициативни при управлението на миграцията. Това изисква всеобхватни действия на всяко равнище и истински съюзен подход, изграден върху споделянето на отговорността и солидарност между държавите членки“, се посочва още в съобщението.

Втората препоръка е свързана с необходимостта ЕС да подобри, модернизира и напълно да прилага единния пазар във всичките му аспекти. „Трябва да съсредоточим научните изследвания и иновациите върху екологичния, социалния и икономическия преход и свързаните с това обществени предизвикателства. Трябва да инвестираме в ключови европейски цифрови мощности и да работим заедно, за да дадем тласък на създаването в Европа на ориентиран към човека изкуствен интелект“.

В третата препоръка се казва, че трябва да продължат усилията за осъществяване на целите на европейския стълб на социалните права и да се работи с държавите членки за постигането на социално приобщаване и равенство, включително чрез мерки за преодоляване на регионалните различия, задоволяване на потребностите на малцинствата и решаване на въпросите, свързани с пола и застаряването на населението.

Следва препоръка за необходимостта от модернизиране на икономиката и преминаване към кръгова икономика с по-ефективно използване на ресурсите.

Последна е препоръката Европа да играе водеща роля в света чрез последователна и силна подкрепа за многостранен, основан на правила световен ред, в центъра на който е ООН.

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни