Connect with us

COVID-19

COVID 19 у нас: 105 нови случая при 1629 теста, 29 починали

Публикувана

на

Само 105 нови случая на коронавирус са отчетени за последното денонощие, показват данните на Единния информационен портал. Взетите проби обаче също са малко – направени са 956 PCR теста и 673 бързи антигенни тестове. Процентът на положителните тестове спада до 6,5%

Най-много нови заразени с коронавирус са установени в град София, където случаите са 30. Варна е на второ място с 14 новозаболели. След това се нареждат Бургас и Перник със 7 нови случая на Covid. Не са отчетени положителни тестове в областите Велико Търново, Видин, Габрово, Силистра и Хасково.

Към момента 42 05 души са хоспитализирани, а от интензивно лечение се нуждаят 380 от тях. 695 болни са се излекували, а 29 души са починали. 13 473 човека са се ваксинирали до момента у нас.

„Безспорно правилно е решението ваксинирането да започне с медиците, тъй като те са тези, които трябва да оказват помощ при тази епидемия. Те са първите, които имат пряко участие в решаването на проблема и е задължително да бъдат подсигурени“, заяви пред БНТ академик Богдан Петрунов, председател на Отделение за медицински науки при Българската академия на науките.

Той обясни, че реимунизацията трябва да се извърши в рамките на 21 дни. Допустимо е този срок да бъде удължен, но „възниква юридическият въпрос – всяко неблагополучие, възникнало в резултат на приложението на ваксината, ще бъде тълкувано, че неправилно е била използвана ваксината. Така че в никакъв случай не може своеволно да променяме указанията“, допълни той. Според него няма никакъв проблем ваксинираните против грип да се ваксинират и срещу COVID-19. Той подчерта, че комбинацията от двете ваксини е много добра.

Акад. Петрунов отбеляза, че ваксината срещу COVID-19 е предназначена за предотвратяването на инфекцията. Той обаче подчерта, че ваксинирайки се един човек не предотвратява разпространението на вируса. „Ние знаем, че ваксината ще ни предпази от разболяване, но не знаем дали ще ни предпази от разпространението на инфекцията, т.е. нейният противоепидемичен ефект. Това ще стане ясно чак след като минат 7-8 месеца или година, за да видим дали предпазва от разпространението на инфекцията“.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни