В понеделник съдия Таня Гьонева Коева от Окръжния съд в Стара Загора, която е докладчик по делото с обезобразеното момиче, посочи, че за да е налице средна телесна повреда, е трябвало да има опасност за живота, а доказателствата не са го подплатили.
„В този случай ние сме длъжни при искане на най-тежката мярка да обсъдим доказателствата, но и доказателствата да подплатяват наличната квалификация, в която той е длъжен да отговаря по наказателния текст. В този случай ние следва да обсъдим дали и тук са важни съдебно-медицинските експертизи трябва да установим дали заявеното в заключението покрива някои от признаците, които законът е въвел в чл. 129. Тоест се преследва по общия ред, може да бъде взета и най-тежката мярка“, каза тя.
В случая съдебно-медицинската експертиза е установила наранявания, които установяват временно разстройство на здравето, но законодателят го идентифицира като лека телесна повреда, каза Гьонева.
По думите от наличните снимки не можело да се установи колко тежки са нараняванията на момичето.
Решението на тричленния състав бе младият мъж да бъде освободен от ареста, след като 5 дни по-рано Районният съд го остави в ареста заради нападението над 18-годишната Дебора Михайлова, на която бяха нанесени 21 рани с макетен нож.
„Става въпрос за обвиняем, привлечен към наказателна отговорност за средна телесна повреда на Дебора Михайлова. В този случай ние сме длъжни при искане за вземане на най-тежката мярка да обсъдим доказателствата, които сочат не само за съпричастност на обвиняемия, но и доказателствата да подплатяват наличната квалификация, за която той е привлечен да отговаря по Наказателния кодекс – по чл. 129. В този случай ние следва да обсъдим дали и тук са важни съдебно-медицинските експертизи, защото ние нямаме тези познания и съгласно тях ние трябва да установим дали заявеното в заключението покрива някои от признаците, които законът е въвел в разпоредбата чл. 129. За да се убедим не само ,че лицето е нападнало и причинило нараняванията, но и че наистина е налице средна телесна повреда. Тоест се преследва по общия ред, може да бъде взета и най-тежката мярка“, обясни съдия Гьонева.
По думите й в случая съдебно-медицинската експертиза е установила наранявания, които представляват временно разстройство на здравето, но не и опасност за живота, а законодателят идентифицира това като лека телесна повреда.
„Ние сме се произнесли въз основа на това, с което сме разполагали. Тези производства са незабавни. Внася се мярка, незабавно се произнасяме. Ние разбираме човешката реакция, ние не сме роботи, но нашата работа тук е да преценим какви доказателства има към момента, когато ни е внесено делото. И въз основа на него и на закона да преценим дали можем да потвърдим. От там насетне, като се върне делото на органите на досъдебното производство няма пречки да се назначават допълнителни експертизи“, добави магистратът.
Съдия Гьонева отново изтъкна, че магистратите се ръководят от заключенията на съдебния лекар.
„Не сме съдебни медици, за да преценим само от снимките. Целият съдебен състав се притесни, но съдът не работи с предположения. Ние сме против насилието и бях много възмутена от внушения, че едва ли не магистратите толерират насилието. Никога не е било така“, категорична бе тя.
„Ако излезе, че е неправилно задържан, знаете какви производства следват, пак ние ще сме виновни. Много е важно да се прецени правилно в този момент има ли основание за задържането или не. Като се върне делото на досъдебното производство, няма пречки да се назначават допълнителни експертизи“, каза още съдия Гьонева.
Административният ръководител на Окръжния съд в Стара Загора Красимир Георгиев също заяви, че решението на тричленния състав от 5 юли е било законосъобразно.
„Убеден съм, че съдебният състав, единодушно подписал акта, е преценил доказателствата по делото и е взел съответното решение, което според мен е законосъобразно. Съдът говори с мотивите си“, добави той.
”Обезобразеното с макетно ножче 18-годишно момиче не е в добро психично състояние. Има загуба на идентичността след безумното престъпление”, каза пред Нова телевизия адвокатът на семейството на пострадалата Димитър Киров.
Момичето има 400 шева след зверското нападение.
“На този етап съм разговарял само с родителите на момичето. Тази седмица ще се видя и с нея. Говорихме доста, състоянието е ясно. Видяхме и психиатрична оценка. Това, което се случва с нея, никак не е обнадеждаващо. Вижда се, че момичето отказва да контактува със света, изживява постоянен страх и паника. Нейното емоционално състояние и сринато. Тя търси себе си след всичко това, което е направено с нея. Процесът на възстановяване, ако ще има пълно такова, ще продължи доста дълго време”, обясни адвокатът.
Дали е лека, или тежка телесната повреда, в крайна сметка, ще се реши в голяма степен от експертизата, поясни Димитър Киров.
“За съжаление, процедурата е доста забавена. Каква е причината, мога само да гадая. Нека да гледаме нещата общо. Освен телесна повреда, имаме и заплаха за убийство. Раните са близо до жизнено важни артерии. Тоест, имаме право да допуснем хипотезата, че става дума за опит за убийство”, каза още адвокатът.
По време на пресконференцията, която МВР и прокуратурата дадоха по повод жестокото престъпление с макетния нож в Стара Загора, на обществото и медиите бе обяснено, че „по делото е работено перфектно, бързо и ритмично, ежедневно и ежеминутно“.
Районният и окръжният прокурор, както и шефът на МВР в града изрично упоменаха, че не общественият натиск е бил поводът да се ангажират по-сериозно с казуса. В същото време стана ясно, че „от 2-3 седмици наблюдаващият прокурор е в отпуск, а едва вчера, след вдигналия се в медиите шум и надигналото се обществено недоволство, е назначен втори наблюдаващ прокурор“.
Някои страни от случая обаче не бяха коментирани.
Никой от участниците в пресконференцията не каза защо медицинската документация по казуса още не е налична при разследващите от болницата в Стара Загора.
Нямаше отговор и на въпроса защо разследващите са узнали, че обвиненият за насилието Г.Г. е заплашвал жертвата си дни, преди да ѝ посегне едва вчера.
vlastta.bg