Connect with us

Свят

Всеки четвърти българин на Острова е поискал статут на уседналост

Публикувана

на

Информационна кампания за различните хипотези при Брекзит, увеличаване на служителите в българското посолство в Лондон, гореща телефонна линия за въпроси, по-бърза процедура за издаване на документи за самоличност, център извън посолството, който да обслужва хората – това са част от исканията на българи във Великобритания, които бяха представени на дискусия, организирана от омбудсмана Мая Манолова днес.

 

По данни на посолството на Великобритания в София 54 000 българи (около четвърт от живеещите в страната – бел. авт.) вече са поискали статут на , но според ръководителя на Център за социална интеграция и култура Нижан Джингозян има доста проблеми при подаването на документите. Сред тях са липсата на достатъчна информация за процедурата, невъзможността да се съберат всички документи, езиковата бариера, липсата на дигитални умения и др.

 

При Брекзит без сделка има доста неясни ситуации, смята Джингозян. Една от тях е какво се случва с хората, които имат право на статут на уседналост, но не са го придобили.

 

След дискусията омбудсманът Мая Манолова обяви, че ще изпрати няколко препоръки към институциите в България, за да се улеснят българските граждани във Великобритания за Брекзит. Една от тях е премиерът Бойко Борисов да работи за двустранно споразумение между България и Великобритания, за да бъдат защитени правата на хората в кралството, ако няма сделка за Брекзит. Сред тях са правата на студентите, които алармират, че таксите в университетите могат да поскъпнат значително. Другите препоръки са за организиране на информационна кампания и разкриване на гореща телефонна линия.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Advertisement

Facebook

Календар

април 2024
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Advertisement

Популярни