Connect with us

Свят

Триумфът на свободния човешки дух – 30 години и от падането на Берлинската стена /видео/

Публикувана

на

На 9 ноември Германия и свободният свят отбелязват 30 г. от падането на Берлинската стена, разделяла Източна от Западна Германия в продължение на 28 години и рухва вечерта на 9 ноември 1989 г.

Берлинската стена е един от най-известните символи на Студената война. При опит да я преодолеят и да избягат на Запад загиват повече от 100 граждани на Германската демократична република (ГДР).

Изградена е след Втората световна война, когато Берлин е поделен между страните победителки (СССР, САЩ, Великобритания и Франция). Източната окупационна зона попада в сферата на влияние на съветските войски и става столица на ГДР. Останалите три зони са контролирани от САЩ, Великобритания и Франция.

Много хора започват да бягат от Източен Берлин във Федерална република Германия (ФРГ) и това води до напрежение и конфликти. Стената е изградена в отговор на изострянето на отношенията между СССР и САЩ. Началото на строежа е поставено на 13 август 1961 г. по заповед от Валтер Улбрихт и нарушава следвоенното споразумение на страните-победителки, съгласно което Великобритания, Съветският съюз, Съединените щати и Франция имат равни права относно управлението на целия Берлин.

 

Строителcтвото продължава от 1962 до 1975 г. Построената стена се е състояла от 45 хиляди бетонни блокове 3,6х1,5 м, със заоблени върхове, чиято цел била да пречи на опитите за бягство. Въпреки това над 5000 души успяват да избягат на Запад.

„Пропукването“ се усеща през август 1989 г., когато Унгария отменя ограниченията на границата си с Австрия и голям брой бежанци от ГДР се възползват от това. През септември лидерът на ГДР Ерих Хонекер подава оставка. На 9 ноември министър-председателят на Източна Германия Гюнтер Шабовски отменя ограниченията за излизане от ГДР. Хора от Източен Берлин нахлуват в Западен Берлин. Започва демонтажът.

Тази вечер пред Бранденбургската врата в Берлин събитието ще бъде отбелязано с концерт, на който се очаква да присъстват президентът Франк-Валтер Щайнмайер, канцлерът Ангела Меркел, президентите на Полша, Чехия, Словакия и Унгария, които имат заслуги за отварянето на границите за граждани на ГДР през лятото на 89-та.

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни