Connect with us

Свят

Тежки преговори за назначенията на върха на ЕС

Публикувана

на

След като почти 20 часа разговори не бяха достатъчни на лидерите на Европейския съюз, за да се споразумеят кои хора да предложат за най-висшите постове на блока, днес усилията продължават. Приключилата вчера по обед среща бе най-дългата в историята на Европейския съвет. Досега рекордът за най-дълъг Европейски съвет държеше срещата, посветена на гръцката криза през 2015 г. „Ройтерс“ коментира, че е много необичайно среща на върха на ЕС да продължи трети ден, а вчерашните преговори бяха всъщност третият опит за запълване на позициите.

Лидерите на страните-членки от ЕС отново се събират в Брюксел в пореден опит да се разберат кой ще управлява Европейската комисия и Европейския парламент през следващите пет години.

Началото на преговорите във вторник е дадено за 12 ч. българско време.

Обсъжданият засега вариант предполага социалистът Франс Тимерманс (Холандия) да получи мястото на Жан-Клод Юнкер в комисията, а водещият кандидат на ЕНП Манфред Вебер да оглави Европейския парламент, след като името му отпадна категорично от битката за ЕК.

Лидерите на 28-те държави членки изглеждаха близо до сделка, а дипломати заявиха, че холандският социалист Франс Тимерманс е сочен като най-вероятният кандидат за председател на Европейската комисия. Това обаче бе само един от петте поста, които трябва да се запълнят. Разговорите ще бъдат подновени днес в 12 часа българско време. Нещата се усложняват от започващата днес учредителна сесия на новия Европейски парламент, който утре трябва да избере своя председател (защо това прави разговорите още по-спешни четете надолу).

Съпротивата срещу номинацията на Тимерманс дойде главно от Италия и страните от Вишеградската четворка (Полша, Унгария, Чехия и Словакия), както и от дясноцентристката Европейска народна партия, която искаше постът да е за нея. ЕНП спечели най-много гласове на изборите за Европейски парламент през май.

Според дипломати останалите предложения, които са се обсъждали вчера, са били десноценстристкият представител Кристалина Георгиева за председател на Европейския съвет, белгийският премиер Шарл Мишел за поста на върховен представител на ЕС за външната политика, а Манфред Вебер, кандидатът на десноцентристката Европейска народна партия за председател на еврокомисията, да оглави Европейския парламент. По-късно премиерът Бойко Борисов каза пред журналисти в Брюксел, че няма шанс Георгиева да оглави Европейския съвет, защото либералите искат поста за себе си, както и че е отказал предложение Мария Габриел да е върховен представител на ЕС за външната политика и сигурността.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни