България
Според „Ройтерс“ Кристалина Георгиева ще е председател на Европейския съвет. Мария Габриел – комисар по външната политика на ЕС ?
Публикувана
преди 5 годинина
От
Ива ОприковаПо непотвърдена информация Кристалина Георгиева ще оглави Европейския съвет, а Франс Тимерманс ще бъде избран за председател на ЕК. Дипломати твърдят, че споразумение за хората, които ще заемат тези постове, вече е постигнато на срещата на върха в Брюксел. Информацията беше разпрпостранена от Агенция Ройтерс, която се позовава на два свои източника, близки до преговорите. Срещата на лидерите от ЕС започна в неделя и продължава до момента.
За поста на Туск председател на Европейския съвет бе спряган Шарл Мишел, а Георгиева бе сред възможните кандидати за шеф на ЕК.
Белгийският премиер Шарл Мишел ще оглави външната политика на ЕС. Той наследява на поста Федерика Могерини.
Манфред Вебер, който беше кандидатът на ЕНП за шеф на ЕК, става председател на Европейския парламент, според Ройтерс. Разговорите текат вече 18 часа.
От вчера лидерите на ЕС не успяват да изберат новите ръководни длъжности. Дълга нощ на преговори и срещи, след която предложената сделка Франс Тимерманс да е начело на ЕК, а Манфред Вебер – начело на ЕП, не доведе до резултат. Вече 18 часа те са там.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск временно прекъсна извънредната среща на върха, посветена на трите най-висши поста в Европейския съюз, за да участва в двустранни консултации с отделните европейски лидери, каза негов говорител, цитиран от ДПА.
„Туск ще организира двустранни срещи с лидери. Работата ще бъде подновена, щом двустранните разговори приключат“, съобщи в Туитър неговият говорител Пребен Ааман.
Началото на срещата на върха беше определено за 16 часа по Гринуич в неделя, но тя започна с повече от три часа закъснение заради консултации на Туск с лидерите от ЕС, които имат дълбоки разногласия по кандидатурите за висшите постове и най-вече за председател на Европейската комисия.
Разговорите по разпределението на водещите постове в ЕС ще продължат в понеделник, предаде БТА.
Дясноцентристките лидери се противопоставят на идеята председател на Комисията да бъде лявоцентристкият Франс Тимерманс. Европейската народна партия номинира за този пост германеца Марк Вебер.
Според някои информации, премиерът на Белгия Шарл Мишел ще бъде назначен за президент на Европейския съвет на мястото на Доналд Туск, а външната политика ще бъде дадена на българката Мария Габриел, която ще замени Федерика Могерини.
Премиерът Бойко Борисов проведе двустранна среща с кандидата на Партията на европейските социалисти и демократи Франс Тимерманс за председател на Европейската комисия, предаде БНР.
По време на разговора в сградата на Постоянното представителство на България към Европейския съюз в Брюксел Борисов отбеляза:
„Очертава се такъв компромис – в случая кой е отдолу или отгоре не е най-важното. Погледнато реално Вебер има повече опит в парламента.“ Борисов заяви, че изборът му начело ще е компромис.
По-рано се появи информация, че е било постигнато съгласие Тимерманс да оглави Европейската комисия, а кандидатът на Европейската народна партия Манфред Вебер – Европейския парламент. Като вероятен председател на Европейския съвет се спряга бившият белгийски премиер Шарл Мишел.
Срещата на върха в Европейския съвет като че ли свърши, преди да започне, пише „Политико“.
Консервативната Европейска народна партия (ЕНП) на германския канцлер Ангела Меркел се разбунтува срещу план, разработен от лидерите на ЕС в кулоарите на срещата на върха на Г20 в Осака /известен като „Суши план”/, който предвиждаше социалдемократът Франс Тимерманс да бъде следващия председател на Комисията.
Консерваторите, които се събраха на среща преди срещата на върха, реагираха с необуздана ярост на предложението. Тя предвижда отдавна доминиращата ЕНП да се откаже от председателствата на Комисията и Съвета, като запази само председателството на Европейския парламент и позицията на висш представител на ЕК за външните работи.
Сред националните лидери, които се изказаха срещу предложението, бяха българският премиер Бойко Борисов, хърватският премиер Андрей Пленкович, унгарският премиер Виктор Орбан и ирландският премиер Лео Варадкар. Тази опозиция, заедно с Полша, Румъния и други страни, които вече бяха изразили съпротива срещу Тимерманс, беше достатъчна, за да направи планът от Осака политически неприемлив.
Председателят на Съвета Доналд Туск внесе предложението пред лидерите на Парламента по-рано в неделя само няколко часа след като се върна в Брюксел от Япония. Той и неговите помощници предупредиха, че далеч не е ясно, че пакетът – разработен от Меркел, френският президент Емануел Макрон, холандският премиер Марк Рът и испанският премиер Педро Санчес – ще успее.
„Няма подкрепа от лидерите на ЕНП и председателството на ЕНП за предложения пакет“ – каза Хърватския премиер Пленкович.
„Като ЕНП ние не се съгласихме с пакета, договорен в Осака. Мисля, че е справедливо да се каже, че има голямо противопоставяне на предложението, направено в Осака от гледна точка на ЕНП, „каза Варадкар, след пристигането „Огромното мнозинство от министрите на ЕНП не вярват, че трябва да се откажем от председателството на Комисията толкова лесно, без борба.“, допълни той
Някои представители на ЕНП и дипломати заявиха, че сделката изглежда е създадена в полза на Германия и особено на Меркел в отношенията й с нейния управляващ коалиционен партньор – Социалдемократическата партия. В допълнение към издигането на Тимерманс на върха /той в момента е първият вицепрезидент на Комисията/, планът предвижда кандидатът на ЕНП, германският евродепутат Манфред Вебер, да стане президент на Парламента за двоен мандат от пет години.
„Липсва подкрепа от лидерите на ЕНП и председателството на ЕНП за предложения пакет“, заяви Пленкович, добавяйки, че партията стои зад Вебер. „Социалистите и либералите се опитват да дисквалифицират Вебер без никакви достоверни аргументи“, добави той. „Преговорите ще бъдат дълги и изчерпателни.“
„Тази сделка е добра за Германия, а не за ЕНП. Някои лидери се бунтуват срещу нея,“ каза дипломат от ЕС. Лидерите на ЕНП се срещнаха малко след пристигането си на мястото на срещата на върха в офисите на латвийската делегация, за да разработят общи точки за обсъждане, каза дипломатът.
Борисов, каза при пристигането си на срещата на върха, че Вебер остава кандидатът на ЕНП за председател на Комисията и се оплака, че независимо от това, което е било разработено в Осака, четиримата лидери, които стоят зад предложението, не могат да говорят от името 24-те други в Съвета.
Длъжностни лица и дипломати казаха, че Туск е понижил очакванията си за срещата на върха в неделя и смята, че сделката ще бъде невъзможна.
Друг дипломат съобщи, че Туск, на среща със словашкия премиер Пелегрини, му е споделил, че е малко вероятно да има сделка в неделя вечер.
Докато опозицията срещу плана в Осака расте, официални лица и дипломати казаха, че вълна от имена отново се обсъждат за най-висшите постове в ЕС, включително комисарят по либералната конкуренция Маргрете Вестагер, която е датчанка, консервативният преговарящ по Брекзит Мишел Барние, който е французин, както и консервативният изпълнителен директор на Световната банка Кристалина Георгиева, която е българка.
Президентът на Франция Емануел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел дойдоха в Брюксел, след като разработиха компромисен план в кулоарите на срещата на високо равнище на Г-20 в Осака, Япония.
Меркел предупреди че натискът в последния момент за заемане на най-високите длъжности в ЕС ще бъде предизвикателство, предвид разделението между държавите-членки.
„Заради начина, по който са поставени нещата, консултациите няма да бъдат много прости, меко казано“, заяви Меркел, най-влиятелният политически лидер в блока, при пристигнането си за преговорите между 28-те държавни и правителствени ръководители в Брюксел.