Спорт

След 5 часа незабравим маратон: Ноле триумфира на „Уимбълдън“

Публикувана

на

Новак Джокович стана шампион на Уимбълдън за пети път с победа с 3:2 сета в незабравим финал срещу световния номер 3 Роджър Федерер.

Великият сърбин спечели с 7:6(5), 1:6, 7:6(4), 4:6, 13:12(3) в изумителен 5-часов спектакъл, приключил с исторически първи тайбрек в петия сет при 12:12 гейма. Това беше най-дългият финал на сингъл в историята на Уимбълдън и предложи божествен тенис от двамата великани.

Джокович вече събра 16 трофея от „Големия шлем“ и се доближава до 18-те на Рафаел Надал и 20-те на Федерер, а това беше негов трети успех над Маестрото във финал на Уимбълдън.

Още в първия сет съперниците се вкопчиха в ожесточена битка, в която никой не успя да реализира пробив. Федерер имаше брейкбол при 2:1 гейма в своя полза, но сгреши от форхенд и не се възползва.

В следващите геймове и двамата се измъкваха от опасни ситуации на свой сервис с класни серии, които логично доведоха резултата до 6:6 и тайбрек.

„Това беше невероятен финал, който аз ще се опитам да забравя“, каза Федерер след последната точка в срещата.

„Един от най-трудните мачове срещу един от най-великите тенисисти, призна при награждаването и самият Джокович. – За съжаление, в такъв тип мачове един от двамата трябва да загуби. Беше нереално да се върна в мача при два мачбола на негов сервис срещу мен. Също така, беше странно да играя и тайбрек при 12:12. В интерес на истината, аз се надявах да стигна до този тайбрек. Аз съм един от тези, на които Федерер дава надежда, че мога да съм толкова добър на 37 години. Винаги това е бил турнирът за мен, в който да участвам и да спечеля, още от малък. Сбъдната мечта е родителите ми да бъдат тук в този момент“, допълни щастливият шампион, който защити титлат аси от миналата година.