Connect with us

Топ тема на деня

САЩ празнува Денят на независимостта: какво не знаем за 4 юли

Публикувана

на

На 4 юли 2021 американците празнуват 245 години от независимостта на САЩ. Очакват се партита, барбекюта, фейерверки, речи на Доналд Тръмп, военни паради и прелети на самолети – невъзмутим израз на патриотична гордост. Ето какво трябва да знаем за празника.

Той отбелязва подписването на Декларацията за независимост (от Великобритания) на 4 юли 1776 от така наречените Бащи-основатели на САЩ. Историкът Ричард Морис през 1973 казва, че те са Джон Адамс, Бенджамин Франклин, Александър Хамилтън, Джон Джей, Томас Джеферсън, Джеймс Мадисън и Джордж Вашингтон.

Така се ражда една модерна империя.

Declaration_of_Independence_(1819),_by_John_Trumbull

Подписването на Декларацията за независимостта, Джон Тръмбъл, 1819

Британската империя е изградила присъствие в Новия свят, още когато сър Уолтър Рилайт установява взаимоотношения със източна Америка през Елизабетинската епоха.

До 18 век Северна Америка се ръководи от Лондон. Тя е съставена от 13 колонии: Делауеър, Пенсилвания, Ню Джърси, Джорджия, Кънектикът, Масачузетс, Мериленд, Южна Каролина, Ню Хемпшир, Вирджиния, Ню Йорк, Северна Каролина и Роуд Айлънд и плантациите в Провидънс. Те са предимно селскостопански райони, силно експлоатирани от имперските си владетели особено земите с тютюн.

Първоначално отношенията между заселниците в Америка и Короната са приятелски, но скоро се появява напрежение в отговор на наложените от крал Джордж III британски закони и данъци. Особено „Законът за марката“ от 1765, които налага такса за всяко парче напечатана хартия. Местните не са никак доволни – те на практика са облагани с данъци без да имат свои представители във властта.

Следват бунтове, най-изявеният от които е Бостънското чаено парти от 1773. Той е протест срещу Закона за чая, който прави компанията East India монополист в бранша, и се изразява в това група, наречена Синовете на свободата, облечена в индиански дрехи, да изхвърли цял кораб с чай в морето.

Boston_Tea_Party_w

Бостънското чаено парти

Този бунт е едновременно подигравка с любимата напитка на Острова и зов за съпротива срещу империалистите.

Негативните чувства се засилват от последвалите „Принудителни закони“, с които се оттегля полунезависимостта на Масачузетс като наказание за чаеното парти.

Провеждат се два Континентални конгреса с делегати от тринадесетте колонии с цел да се организира съпротива. На втория конгрес във Филаделфия през 1775 се подписва Декларацията за независимостта и се обявява Американската война за независимост като в Конкорд, Масачузец, започват и открити боеве. Войната ще продължи 8 години, до подписването на Парижкият мир през 1783.

472px-Treaty_of_Paris_1783_-_last_page_(hi-res)

Парижкият мир

Самата декларация е изготвена от Джеферсън, Франклин, Джон Адамс, Роджър Шърман и Робърт Ливингстън и определя неотменимите човешки права, казва че „всички хора са равни“ и гарантира на всеки правото на „живот, свобода и стремеж към щастие“.

Текстът е предаден на Конгреса на 28 юни 1776, гласува се на 2 юли и официално е ратифициран на 4 юли. Новината за първи път се публикува в печата от The Pennsylvania Evening Post два дни по-късно.

Committee_of_Five,_1776

Джеферсън, Франклин, Джон Адамс, Роджър Шърман и Робърт Ливингстън

Първите публични четения на Декларацията се провеждат във Филаделфия и са посрещнати с камбанен звън и огньове.

В Бристъл, Роуд Айлънд, салюти от 13 пушки сутрин и вечер отбелязват празника през 1777 – първият официален Ден на независимостта на новата държава. Градът провежда парад ежегодно от 1785 насам.

През 1778 Джордж Вашингтон, тогава генерал в революционната армия, дава двойна дажба от ром на войниците, за да отбележи празника.

Първото музикално произведение, написано в чест на независимостта, е Psalm of Joy на Йохан Фридрих Питър, който го създава в Слаем, Северна Каролина, през 1783.

Конгресът официално прави денят неплатен неработен за държавните служители през 1870, но става платен през 1938.

088f5c5f20a15e7d122e41347b00db99

The Pennsylvania Evening Post, 6 юли 1776

Днес всички големи градове празнуват с фойерверки, като Белия дом също организира собствена заря. Хората организират пикници, бейзболни игри, маршове, паради, духова музика…

Четвърти юли е Денят на независимостта на САЩ от Британската империя. През 1776 година (на 2 юли) се обявява независимостта на Щатите, но два дни по-късно в Декларацията на независимостта се представят причините, поради които това се случва. И оттогава – ясно. Всяка година на тази дата се организират големи празненства във всички американски щати и Декларацията се чете отново и отново (вижте галерията със снимки от празнества през годините).

Има обаче много неща, които не знаем за 4 юли. Например, че е на тази дата своята независимост празнуват и Филипините.  Тогава те пък де отделят от Америка. Филипините са отстъпени на САЩ след края на Испано-американската война. През 1946 година обаче САЩ гласува независимостта на държавата, която обаче сменя деня за празнуване през 1962 година. Оттогава те посрещат националния си празник на 12 юни – датата, през която обявяват независимостта си от Испания.

Руанда също празнува своя Ден на свободата на 4 юли, с който отбелязва края на геноцида.

На тази дата умират трима президенти. Томас Джеферсън и Джон Адамс, макар и идеологически опоненти, умират на една и съща дата през 1826 година. На 50-тата годишнина от обявяването на независимостта Джеферсън издъхва, а последните му думи са „Четвърти ли е вече?“. По-късно през същия ден умира и Адамс, казвайки: „Томас Джеферсън оцеля“, без да знае, че той вече е издъхнал. Пет години по-късно на същата дата умира и петият президент на САЩ Джеймс Мънро.

Става национален празник през 1870 година, а почивен ден – едва през 1938 година. Преди това се празнува, но за работещите не е официална почивка, за която да получават заплащане.

На тази дата се продава бира на стойност над 190 милиона долара. Последните данни са от преди няколко години, но едва ли има особена промяна в броя на празнуващите американци, които пият бира. През 2008 година са продадени 24 милиона каси бира през почивния ден. Към нея явно върви и хот-дог, защото американците изяждат 155 милиона от тези сандвичи на 4 юли.

Празниците винаги крият и рискове. Всяка година американците харчат стотици милиони долари за фойерверки. С това и броят на ранените от неправилната им употреба е гилям – над 1000 души годишно. Освен това празникът е по-опасен за шофьорите и от Нова година. Само в периода между 2004 и 2008 година средно 148 души зафиван при катастрофи на тази дата, а 41 на 100 от тях са карали след употребата на алкохол, докато в нормални дни процентът е 31.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Advertisement

Facebook

Календар

април 2024
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Advertisement

Популярни