Connect with us

Водещи новини

Правила при покупка на автомобил втора употреба

Публикувана

на

 Шофирането на собствен автомобил и свободата да се придвижваме си има цена, която се оказва доста висока.

Изборът на автомобил трябва задължително да мине през разбор първо необходим ли ни е. Иначе ще имате вещ, която ще ви носи само разходи и почти никакви ползи. Така че ако планирате покупката заради самата покупка, за да оставите поредната кола пред кооперацията, просто се откажете. Както при инвестициите така и при автомобилите всеки има индивидуални желания, нужди и цели и няма универсален отговор какъв автомобил ви е необходим.

Второ – разходите както към сегашното ви превозно средство, така и към бъдещето ви не бива да надвишават 10% от доходите ви. В сумата не става дума само парите, които ще давате за гориво, но и за поддръжка.

Колкото повече обяви прегледате – толкова по-добре. Няма обява за лош автомобил. Според всеки продавач предлаганият от него автомобил на старо е в много добро състояние и на добра цена. Това, разбира се, са търговски трикове, на които купувачът не трябва да се хваща лесно, за да не страда после дълго. Не се ограничавайте до определена марка, а до вида купе – седан, хечбек, комби и тн. Да, всички сме чували думите: „Вземи си комби, 1,9 TDI, трябва да пробваш и няма да сбъркаш“. (Ицо Хазарта наскоро пусна страхотна песен по темата – „Нафта“) Бъдете прагматични и не робувайте на марки, а на нуждите си.

„Време за огледи не трябва да се пести“ е златно правило. Направете списък на избраните коли и направете оглед, нека изборът ви не се ограничава на един оглед.

Дали е добре да се доверим на интуицията си и да „скочим на сляпо“ или да премислим внимателно, да обсъдим и да претеглим всички „за и против“ на конкретната ситуация? А може би, както често сме чували от по-възрастните, да „преспим с проблема“, защото утрото е по-мъдро от вечерта? Колкото и да ви хареса един автомобил, изчакайте няколко дни, докато отмине емоцията и тогава вземете решение.

Няма как да оцените качествата на един автомобил, без да сте го пробвали. Техническото състояние оставяме на експертите, но дори минимален опит зад волана може да ви помогне, за да чуете тропане или необичайни звуци, които да крият скъпи дефекти в бъдеще. За повече се доверете на експерт и предварително се осведомете какви диагностики да направите.

Колите на старо са излъскани и напарфюмирани, в повечето случаи с превъртян километраж. Точно заради това ви трябва добър специалист, който по косвени белези може да открие всички дефекти и опити за заличаването им.

Не пренебрегвайте проверката на документите. Бъдете внимателни, ако ви дадат копия, а не оригинали. Възможно е колата да е обявена за издирване. Проверете дали съвпадат идентификационните номера с тези в талона, особено при скъпи автомобили за няколко хиляди лева.

Уговаряне на цена между продавач и купувач или казано по-просто: пазарлък. Дребни несъвършенства, като лека драскотина на вратата, не винаги са условие за отстъпки от цената. Но колкото и да сте склонен да направите някакви компромиси по техническото състояние или външния изглед на колата, не се предавайте лесно. Пазарете се.

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Advertisement

Facebook

Календар

април 2024
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Advertisement

Популярни