Спорт

Най-после: Гришо с първа победа от два месеца

Публикувана

на

Трудна победа на Григор Димитров срещу световния №97 Стийв Джонсън на старта на турнира в Лос Кабос, Мексико. Българинът, подкрепян като свой от публиката, взе успеха със 7:6, 4:6, 7:6 след битка, продължила два часа и половина. Във втория кръг го чака двубой с Гуидо Пея (Аржентина).

Ден преди двубоя, българската звезда в тениса заяви в интервю в Мексико – „Защо оттук да не започне позитивната част на годината ми?“ Надяваме се, че победата рано тази сутрин българско време е добър сигнал в тази посока.

Григор стартира мача очаквано предвид формата си напоследък и допусна пробив в първото си подаване за 0:2 гейма. Двамата печелиха на свой начален удар до 3:5, когато Джонсън сервираше за първия сет. Но Григор проби на нула и остана в играта. Стигна се до тайбрек, в който минипробивите следваха един след друг – общо 7, за да спечели българинът със 7-4.

Вторият сет тръгна със спечелени подавания от двамата и стабилна игра, но до 5:4 за Джонсън, когато сервисът на Димитров го предаде. Допусна две двойни грешки и дойде първият пробив на втората част, който се оказа единствен – 4:6 и изравнени сетове.

Двойните грешки бяха познатият бич за Гришо – общо 12 в мача срещу три на противника, обикновено в най-неподходящите моменти (тайбрек или в завързан гейм при предимство на съперника).

Българинът започна окуражаващо този трети сет, като сервираше по-стабилно. Процентът на вкаран първи начален удар се вдигна до 78 (от 52 във втория сет), подобрението бе видимо. И при 3:2, Димитров нанесе своя удар с пробив на 15, завършен с отличен минаващ удар по правата. Затвърди веднага със солиден гейм на свое подаване и при 5:2 мачът бе вече изцяло в неговите ръце. Джонсън спечели подаването си, но при 5:3 Григор сервира за мача.

И отново допусна познат срив – при 30:30 направи две отигравания, характерни за цялата му година, но не и за този стабилно изигран трети сет. Пробив. Нищо не бе приключило.

Джонсън изравни за 5:5 с гейм на нула. Димитров отвърна със спечелено подаване (макар и с две двойни грешки), за да поведе.

Нов гейм на нула за американеца и – 6:6 в третия сет. Решаващ тайбрек.

Григор направи първия минипробив при 1-0, но 12-ата му двойна грешка върна жеста за 3-2. Но две поредни точки на подаването на Джонсън дадоха мача в ръцете на българина – 5-2 в тайбрека и два сервиса. Победата се виждаше ясно и близо.

Разбира се, при Димитров никога нещата не са толкова прости – два минипробива за американеца и 5-4, напълно нова ситуация в тайбрека.

При 5-5 дойде и отиграването на мача, зрелищно и от световна класа. Григор излезе на мрежата, но минаващият удар на Джонсън бе идеален. Българинът реагира уникално, хвърли се в стил „Борис Бекер“ и някак отрази, прехвърляйки топката над мрежата в празното поле. Трибуните изригнаха – мачбол!

След 2 часа и 31 минути Григор вдигна победно ръце с мощен начален удар и 7:5 в тайбрека на решаващия трети сет.