Свят
Ким Чен Ун в кома или мъртъв?
Публикувана
преди 5 годинина
От
Ива Оприкова
Непотвърдени информации за смъртта на севернокорейския лидер Ким Чен Ун се разпространяват из световни медии, докато други съобщават, че той е в кома.
За смъртта на Ким Чен Ун съобщава американското издание New York Post, което се позовава на Хонконгското радио, а то от своя страна – на японски медии. Според Business Online и други медии обаче севернокорейският лидер е в кома след претърпяна сърдечна операция.
Сателитни изображения показват, че личният влак на Ким Чен Ун се намира във ваканционното му жилище на севернокорейското източно крайбрежие през тази седмица на фона на нова порция слухове за състоянието на първия човек в страната. Това показват данни на мониторинговата група 38 North, цитирана от Bloomberg.
По информация на агенция Ройтерс Китай е изпратил експертен екип в Северна Корея, в който има и медицински лица, съобщават запознати източници. През последните седмици Ким е извън „светлините на прожекторите“, като според някои медии здравословното му състояние е критично след сърдечна операция. Според други съобщения той дори е мъртъв.
Американски държавни представители съобщиха в понеделник, че са били уведомени за операцията на севернокорейския лидер, въпреки че нямат данни за настоящото му състояние. В четвъртък американският президент Доналд Тръмп изрази съмнение по повод съобщение на CNN, че Ким е в тежко състояние. Представители на Съвета по националната сигурност към Белия дом отказаха коментар пред Bloomberg в събота вечерта.
Делегация, водена от старши членове на Департамента за международни отношения на Китайската комунистическа партия – който отговаря за отношенията с Пхенян, е потеглила от Пекин в четвъртък, съобщи Ройтерс. Според агенцията не може веднага да се установи какво значи това за здравето на Ким Чен Ун. Състоянието на севернокорейския лидер е едно от най-ревностно пазените тайни в изолираната държава, като данни за него имат само шепа хора.
Седмичникът Shukan Gendai писа в петък, че китайски медик, изпратен в Северна Корея като част от екип за лечение на Ким, смята, че забавянето на извършването на проста процедура е разболял тежко лидера, предаде Ройтерс.
Севернокорейските медии не споменават нищо за здравословното състояние или местонахождението на Ким, въпреки че съобщенията на други медии предизвикаха международни спекулации за неговото състояние.
Китайският експерт е заявил пред списанието, че Ким се е вкопчил в гърдите си и е паднал на земята при посещение в провинцията по-рано този месец. Лекар, придружаващ Ким, е извършил кардиопулмонална реанимация и го закарал в близката болница.
Ким, за когото се смята, че е на 36 години, се е нуждаел от поставяне на стент – процедура, която представлява поставяне на малък имплант – тръбичка, която служи за разширяване на стеснен съд, за да може кръвта да продължава да тече към сърцето.
Базираният в Сеул сайт Daily NK съобщи по-рано тази седмица, че Ким се възстановява след претърпяна на 12 април сърдечно-съдова процедура, позовавайки се на неназован източник в Северна Корея.
Според други непотвърдени информации, приписвани на висши партийни източници в Пекин, се твърди, че операцията за поставянето на стент се е объркала, защото ръцете на хирурга са треперили „ужасно силно“.
В Twitter скорост набира хаштагът #KimJongUndead, но без потвърждение за смъртта му.
За последно Ким беше видян на обществено място преди 2 седмици.
vlastta.bg

Може да ви хареса!

КС обяви за незаконен избора на 16 депутати

Депутатите се събират извънредно за изборния скандал: Кой възпрепятства КС?

На сметката на ЕП и ЕК: Щетите по Дома на Европа след протеста на „Възраждане“ са за €180 хил.

Борисов: Натъжен съм от ДПС-ДПС. Най-опасен съм, когато съм тъжен
