Connect with us

Водещи новини

Историческа среща: Си Цзинпин в Северна Корея

Публикувана

на

Китайският президент Си Цзинпин пристигна на посещение в Северна Корея, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс, цитирайки китайски медии.

Това е първото посещение на китайски президент в Корейската народнодемократична република (КНДР) от 14 години насам. Очаква се по време на двудневната си визита Си да разговаря със севернокорейския лидер Ким Чен-ун за подновяването на преговорите за корейската ядрена програма с Вашингтон.

Възможно е по време на посещението си Си да обяви нови мерки в подкрепа на тежко засегнатата от международни санкции севернокорейска икономика, отбелязва Ройтерс.

Си е придружаван от съпругата си Пън Лиюан, китайския външен министър Ван И и високопоставени представители на Китайската комунистическа партия.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обещава на Северна Корея бляскаво икономическо бъдеще, ако приеме да се откаже от ядрената си програма. Китайският му колега обаче има намерение да напомни за важната роля на своята страна, която купува 90 на сто от износа на Северна Корея, отбелязва Франс прес.

Срещата на Си с Ким може да се разглежда като начин китайският лидер да изпрати едва доловимо, макар и остро послание: Вашингтон трябва да отстъпи за търговията, ако иска Китай да използва своите лостове за влияние като регионална посредническа сила върху своя понякога своеволен съюзник Северна Корея.

 

„Си може да изпрати послание до Съединените щати, в което се казва – „ако приемете нашата позиция в търговската война, ние можем да предадем вашата ядрена позиция на Пхенян и да ви помогнем да постигнете известен напредък“ по ядрения въпрос, заяви преподавателят в Корейския университет Нам Сун-уок, който е бил президент на Института за стратегия по националната сигурност, свързан с главната разузнавателна служба на Южна Корея.

 

Пекин може също така да се опита да покаже, че в зависимост от това какво ще направи Вашингтон по търговията, той може да използва своето влияние, за да развали дипломацията между САЩ и Северна Корея.

 

„Лостовете за влияние на Си са нож с две остриета“, каза директорът на изследванията за Китай в южнокорейския институт „Седжон“ И Сон-хьон.

 

Преговорите между САЩ и Северна Корея се провалиха на среща на върха през февруари, когато Тръмп отхвърли настояването на Ким за значително облекчаване на санкциите в замяна на стъпки за частична денуклеаризация. След това Ким даде срок на Тръмп до края на годината да разработи нови, приемливи предложения за денуклеаризация. Тръмп настоява, че санкциите ще останат в сила, но все пак допуска възможността за още преговори.

 

Експертите са разделени за това какво влияние има Китай върху Северна Корея, която през последните години често продължаваше да извършва привличащи голямо внимание ядрени и ракетни опити въпреки възраженията на Пекин.

 

Все пак връзките между съюзниците са реални: над 90 процента от външната търговия на Северна Корея минава през Китай, а някои експерти казват, че подкрепата на Пекин за суровите санкции на ООН, наложени през 2016 и 2017 г., е помогнала да бъде подтикнат Ким да предприеме дипломатически инициативи в началото на 2018 г. Много наблюдатели съобщават, че незаконната търговия през границата между двете страни продължава да процъфтява, след като Китай не прилага стриктно международните санкции.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни