Connect with us

Свят

Има сделка за Брекзит: ЕС и Великобритания се споразумяха

Публикувана

на

Лидерите на оставащите в ЕС 27 държави одобриха формално споразумението за „развода“ с Великобритания след по-малко от час обсъждания. Сега въпросът е ще получи ли то одобрението на парламента на Острова.

BBC цитират британския премиер Борис Джонсън, който обяви, че е постигната „Страхотна нова сделка, с която поемаме отново контрол“.

„В събота парламентът трябва да сложи край на Брекзит, така че да се насочим към други приоритети като разходите за живот, Националната здравна служба, бобрата с престъпността и опазването на нашата околна среда, написа британският премиер Борис Джонсън в „Twitter“.

Европейската комисия публикува пълния текст на постигнатото споразумение на сайта си.

По-късно на пресконференция двамата лидери потвърдиха, че Обединеното кралство напуска Европейския съюз на 31 октомври.

Юнкер обяви, че няма нужда от отлагане на Брекзит, тъй като според него сделката гарантира „мир и стабилност“, а също така сигурност и единен пазар на остров Ирландия. Той все пак напомни, че сделката трябва да бъде одобрена не само от парламента на Великобритания, но и от Европейския парламент.

Борис Джонсън, на свой ред, заяви, че сега е моментът да се приключи с Брекзит, и допълни, че споразумението позволява на цяла Великобритания да напусне ЕС.

По-късно пред журналисти Юнкер потвърди, че ЕС няма да гарантира ново отлагане на Брекзит, което означава, че британските депутати ще трябва да избират между това споразумение и без сделка, ако останалите 27 страни членки на ЕС се съгласят.

Според експертите думите на Жан-Клод Юнкер целят да помогнат на Борис Джонсън да „продаде“ по-лесно сделката в британския парламент. Те са на мнение обаче, че изказването на председателя на Европейската комисия обаче не може да се тълкува като извиване на ръцете на недоволните британски депутати в стил „Или тази сделка, или никаква сделка“, тъй като решението за ново отлагане на датата за Брекзит е в ръцете на Съвета на ЕС.

Въпреки позитивните реакции от двамата лидери сделката не е напълно сигурна, след като от Демократичната юнионистка партия, партньор на управляващите консерватори във Великобритания, коментираха, че не могат да подкрепят сделката в този й вид.

Според гласуванията на британския парламент Борис Джонсън е длъжен да поиска ново отлагане ако сделка с Брюксел не бъде приета до 19 октомври. А настроенията в парламента не подсказват особено оптимистични сценарии.

Против споразумението се обяви и лидерът на Лейбъристката партия Джеръми Корбин, който нарече проекта на Джонсън „по-лош вариант дори от този на Тереза Мей“.

Срещу сделката се обявиха и от втората по големина опозиционна формация в парламента – Шотландската национална партия на Никола Стърджин, откъдето определиха споразумението като нечестно спрямо шотландците и правото им на глас върху излизането от ЕС.

Либералните демократи, които са традиционно против Брекзит също заявиха, че няма да подкрепят сделката.

За да получи мнозинство в парламента, Джонсън се нуждае от всички свои консерватори в парламента заедно с още 21 депутати от партията, които му се противопоставиха и той ги изгони, както и от 10-те депутати от Демократическата юнионистка партия.

Всеки един от тези депутати, който се разбунтува и се противопостави на сделката, трябва да бъде заменен от представител на опозицията, за да може сделката да мине.

Повечето оценки предполагат, че има между 5 и 20 депутати от лейбъристите, които може да подкрепят сделка за Brexit в противовес с позицията на своя лидер, но това е недостатъчно, за да събере в крайна сметка мнозинство.

Новината за постигнатото споразумение все пак се посрещна с оптимизъм от пазарите – британският паунд поскъпна спрямо долара с малко над 1 цент до 1.29 долара.

Европарламентът е готов да спази срока

Председателят на Европейския парламент Давид Сасоли заяви днес, че парламентът ще е в състояние да ратифицира проектоспоразумението за Брекзита до 31 октомври, ако то бъде одобрено от лидерите на ЕС и Камарата на общините в Лондон, предаде агенция „Асошиейтед прес“. След като разговаря с ръководителите на ЕС на срещата им в Брюксел, Сасоли каза: „Готови сме да изпълним своя дълг, който е да проучим текста и да приемем необходимите процедури, за да бъдат спазени ограниченията във времето“. По думите на италианеца Европейският парламент има „последната дума“, но преди това трябва да се произнесат други. Ако Уестминстър също гласува „за“ сделката, Европейският парламент ще може да одобри документа следващата седмица в Страсбург, тоест около седмица преди 31 октомври, когато Великобритания трябва по план да напусне съюза.

Какъв ще бъде статутът на Северна Ирландия?

Междувременно главният преговарящ от страна на ЕС – Мишел Барние излезе с пресконференция за постигнатата сделка. По негови думи в сделката е предвидено периодът на преход да продължи до 2020 г., но може да бъде удължен с още година или две.

Основният проблем пред прокарването на последния проект за споразумение беше несъгласието на мнозинството в британския парламент относно митническия режим в Северна Ирландия след прекратяване на членството на Обединеното кралство в ЕС.

„Решението, което намерихме, почива на четири основни елемента“, каза Барние. „На първо място: Северна Ирлания ще остане в синхрон с ограничен брой правила на ЕС, по-специално свързани с превоза на стоки. Това означава, че всички приложими процедури ще се състоят на входните точки в Северна Ирландия, а не на територията на острова. За тази цел британските власти ще бъдат отоговрни за прилагането на митническите закони на ЕС в Северна Ирландия“.

„На второ място, Северна Ирландия ще остане част от митническата територия на Великобритания, като ще се възползва от бъдещата търговска политика на страната. В същото време, тя ще остане и входна точка към нашия Общ пазар“, каза Барние.

Британските власти ще могат да нагалат своите митнически тарифи върху продуктите, които влизат в Северна Ирландия от трети страни, стига тези стоки да не рискуват да попаднат в нашия Общ пазар. За стоките, за които има риск да влязат в Общия пазар, британските власти ще прилагат митническите тарифи на Европейския съюз“, каза той.

Остава да се разреши въпросът за прилагането на ДДС и „дългосрочната демократична подкрепа“ за споразумението със Северна Ирландия, посочи главният преговарящ.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни