България
Христо Иванов: Има два варианта – коалиция на реванша или коалиция на компромиса
Публикувана
преди 2 годинина
От
Ива Оприкова„В момента, за съжаление, няма добри варианти. Има лоши варианти, по-лоши варианти и варианти, които да направят ситуацията още по-лоша – отиване на избори“ – така описа пред БНР настоящата политическа ситуация и разговорите за формиране на кабинет съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов.
Според него има два концептуални модела на развитие, които можем да наблюдаваме оттук нататък:
„Единият е коалиция на реванша – демоверсия на това е т.нар. хартиена коалиция. Първото издание на това гласуване беше изборът на Вежди Рашидов за председател на 48-ото Народно събрание. Другият е около ДБ и ПП да се сформира управление. Бих го нарекъл коалиция на компромиса, защото ще трябва да почива на някаква форма на колаборация с ГЕРБ. Въпросът дали това е възможно и до каква степен би било резултатно е много тежък. Аз нямам окончателен отговор.“
Иванов категорично отписа първия мандат на ГЕРБ като опция за ДБ и изрази притеснения, че не забелязва сериозен стратегически разговор за втория на ПП:
„Разговор за втория мандат не е започнал, а ние ще имаме много малко време… Наясно съм, че ситуацията е толкова сложна, че добри решения няма и може да се окаже, че няма работещ вариант за втория мандат.“
Съпредседателят на „Демократична България“ коментира и какъв би бил подходът, ако третият мандат попадне в техни ръце:
„Ще целим ясно поставяне на сигурността в центъра на българската политика. Сигурност като оздравяването на политическата система чрез решаване на проблема с корупцията. Рано е да се говори за третия мандат, но той ще бъде втора възможност за реализиране на концепции, които не са могли да се случат с първия или втория.“
Според него няма как тематичните мнозинства в парламента, формирани около гласуванията за връщане на хартиената бюлетина и за даване на военна помощ на Украйна, да прераснат в нещо по-трайно. Причината – че корупцията е фундаменталният проблем със сигурността в България и тя прави невъзможно доверието между партиите и гражданите, както и отваря страната към уязвимост от руско проникване.