Connect with us

България

Голяма Задушница: ден за почит на мъртвите

Публикувана

на

Днес е Месопустна Задушница – един от трите съботни дни в православния календар,  отредени за всеобщ помен на починалите. Нарича се така, защото предшества Великия пост.

В храмовете на Задушница се отслужва заупокойна литургия и обща панихида. Задушница е ден за почит на мъртвите.

Първият такъв ден за 2025 година се пада тази събота, 22 февруари. Всяка година този празник се пада на различна дата и е свързан с началото на Великденските пости. Нарича се още Месопустна Задушница и винаги се пада в събота, седмица преди Сирни Заговезни, с които се поставя началото на Великденските пости.  Месопустна задушница винаги се пада ден преди Месни Заговезни (тази година празникът се пада на 23 февруари). Великият пост включва няколко дни, в които се поменават мъртвите: втората, третата и четвъртата събота от Великия пост, които през 2025 г. се падат съответно на 15 март, 22 март и 29 март.Как правилно да почетем паметта на мъртвите – традиции и обичаи на Задушница

В навечерието на празника в църквите се извършва голяма панихида – тържествен парастас. В събота вярващите се събират на Божествена литургия, последвана от обща панихида. Ако не е възможно да отидете на църква, тогава можете да се молите за починалия у дома. На този ден е прието в храма да се носи храна за помен, която се оставя на специална маса. Там можете също да запалите свещи за упокой на душите и да подадете имената на починали кръстени роднини, които след това свещеникът ще прочете по време на литургията.В съвременните условия храната, която се оставя в църквата, се използва за подпомагане на нуждаещите се. Списъкът на разрешените предложения обикновено включва хляб, зърнени храни, сладки, зеленчуци и други хранителни продукти, месото и месните продукти не са забранени

След църковната служба много хора се отправят към гробищата, за да почистят гробовете на роднини и приятели. Обикновено следва трапеза, чието основно ястие е варено жито със захар. Както и на другите Задушници, в Месопустна събота цялото семейство се събира на поменална вечеря. На трапезата традиционно се сервират нечетен брой ястия.

Във вареното жито задължително се слага захар, мед или стафиди. Според обичая се счита за неприемливо житото да се яде с вилица, за да се предотврати разпръскването на зърната, което символизира загуба. Всяко зърно представлява вечността и обновяването на живота, а сладките компоненти отразяват обновяването.

На Задушница се пали свещ на гроба. Свещта може да се запали и в приготвения обреден хляб или питка. Храната, която се носи на гробището не трябва да се оставя върху гроба. Тя се раздава на останалите хора на гробището с думите: „Бог да прости“.

Какво може и какво не може да се направи на Месопустна Задушница?

Трябва да избягвате провеждането на шумни и весели събития. Също така е важно да не отказвате помощ на онези, които искат милостиня.

Препоръчително е да се въздържате от домакинска работа и ръкоделие. За предпочитане е да свършите тези дейности в навечерието на празника или да ги отложите за друг ден. Също така на този ден е строго забранено да влизате в спорове, да се карате и да правите негативни коментари за починалия.

Нашите предци са вярвали, че на този ден не трябва да се вдигат случайно изпуснати предмети на гробището. През този период също не е обичайно да се организират празнични събития, тъй като тези дни са посветени на паметта на починалия. Вярва се, че нощта преди Задушница а има особена сила и може да донесе пророчески сънища. Малък дар, най-често храна, се раздава, за да бъдат поменати починалите с кратката молитва „Бог да прости!“.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Advertisement

Facebook

Календар

март 2025
ПВСЧПСН
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Advertisement

Популярни