Connect with us

България

ЕП изслушва Гешев за кюлчетата и къщата в Барселона, а Петков – за гражданството

Публикувана

на

Премиерът Кирил Петков и главният прокурор Иван Гешев ще участват в изслушване в Европейския парламент, организирано на 27 януари от мониторинговата група към LIBE – Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи.

Това потвърдиха и от Министерски съвет, и от прокуратурата. От държавното обвинение обявяват, че Гешев вече е на работно посещение в Брюксел, където днес и в четвъртък ще проведе работни срещи с представители на Европейския парламент.

ПРБ е изпратила на членовете на мониторинговата група „информация за актуалното състояние на въпросите, обект на обсъждане в предходни дискусии“.

Част от въпросите към Иван Гешев ще са свързани с разследваният за т.нар. „Барселонагейт“, както и за т.нар. златни кюлчета – и за двете се твърди, че са с участието на бившия премиер Бойко Борисов. Сред темите е и разследването по аферата „Хемус“ и взаимните обвинения между МВР и прокуратурата по случая. Във фокуса на евродепутатите са и свободата на медиите и действията срещу насилието над журналисти.

„Кирил Петков ще е първият премиер, който се отзовава на поканата“, уточняват от правителствената пресслужба. Днес министър-председателят е зает с изслушване в парламента на извънредно заседание за НАТО и кризата с Украйна.

В Брюксел той ще се срещне с новоизбрания председател на Европейския парламент Роберта Мецола, както и с председатели на политическите групи в ЕП.

В изслушването в комисията LIBE на ЕП ще участват още министърът на правосъдието Надежда Йорданова и министърът на културата Атанас Атанасов.

„Изслушването ще даде на новото българско правителство и на главния прокурор възможност да изложат плановете си как да се излезе от кризата, в която ГЕРБ вкара България, свързана с върховенството на закона. Изслушването е важно, защото Европейската комисия обвързва финансирането на държавите членки със спазването на върховенството на закона“, каза евродепутатът Елена Йончева пред БНР преди дни. Тя е част от мониторинговата група.

„Решихме в групата не просто да дадем възможност на поканените да изложат предварително подготвени позиции, а да отговорят на уточняващи в движение въпроси – доколко съдебната реформа ще бъде съобразена с препоръките на Венецианската комисия, дали реформата няма да се ограничава само с персонални промени, каква е отговорността на главния прокурор, как се противодейства на корупцията по високите етажи на властта“, добави още тя.

Мониторинговата група към LIBE се състои от 14 души – по двама от всяка политическа група в ЕП. Заседанието ще бъде при закрити врата на 27 януари.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни