България

Днес е финалът на ШЛ. Как „Тотнъм“ и „Ливърпул“ стигнаха до него

Публикувана

на

Развръзката в най-интригуващия европейски клубен турнир в Европа – Шампионската лига предстои. След тригодишната хегемония на Реал Мадрид в надпреварата, тази вечер ще стане ясен новият крал на Стария континент. Тотнъм или Ливърпул? Това е големият въпрос, а отговорът ще имаме след броени часове.

За „шпорите“ това е първи финал в турнира на богатите, докато Ливърпул, който има 5 трофея зад гърба си, се класира за втора поредна година. В сегашното издание на надпреварата момчетата на Юрген Клоп се надяват да вземат поправителен за сезон 2017/18, когато бяха подчинени от „белия балет“.

Предстоящите съперници изминаха дълъг и трънлив път по пътя към сбъдването на мечтата си, а в следващите редове ще си припомним откъде тръгнаха, за да стигнат до „Уанда Метрополитано“ в испанската столица Мадрид…

ТОТНЪМ

ГРУПОВА ФАЗА

Лондончани попаднаха в Група „В“ в конкуренцията на Барселона, Интер и ПСВ. Момчетата на Маурисио Почетино финишираха на второто място, зад каталунците, с актив от 8 точки. Той бе натрупан след  2 победи (срещу Интер 1:0 и ПСВ 2:1), 2 поражения (от Барселона 2:4 и Интер 1:2) и 2 ремита (срещу Барселона 1:1 и ПСВ 2:2).

ОСМИНАФИНАЛИ

Продължили към фазата на директните елиминации жребият отреди на Хари Кейн и компания среща с Борусия Дортмунд  на осминафиналите. Възпитаниците на Почетино взеха комфортен аванс от 3:0 на „Уембли“ в първия сблъсък. Головете бяха дело на Хьон-Мин Сон, Ян Вертонген  и Йоренте.

Ответната среща на „Сигнал Идуна Парк“ отново бе спечелена от Тотнъм с попадение на Кейн.

ЧЕТВЪРТФИНАЛИ

Едно от най-сериозните предизвикателства пред Тотнъм по пътя към Мадрид бе Манчестър Сити. Съперникът на „шпорите“ от Висшата лига бе сочен за един от фаворитите в надпреварата.

Първият сблъсък бе на „Тотнъм Хотспър Стейдиъм“, като това бе и дебютна среща на лондончани в Шампионската лига на новия им стадион. Пред 60 044 души футболистите на Почетино записаха минимална победа с 1:0, а големият герой бе Хьон-Мин Сон.

Реваншът бе повече от интригуващ. „Гражданите“ победиха с 4:3, но отпаднаха от турнира. Съдийството бе сред основните теми, а някои от решенията на Джунейт Чакър предизвикаха редица полемики. Засилените дискусии бяха заради признатия гол с ръка на Фернандо Йоренте от Тотнъм и отмененото попадение на Серхио Агуеро заради засада след рикошет в крака на Бернардо Силва.

ПОЛУФИНАЛИ

На предпоследния етап преди финала Тотнъм се изправи срещу Аякс. Холандският гранд вече бе взел скалпа на Реал Мадрид и Ювентус, а сега продължаваше да мечтае.

И имаше защо…

Първата среща в Лондон завърши с успех 1:0 в полза на Аякс. Реваншът подклади в още по-голяма степен огъня на вярата за холандците, които до 35-ата минута взеха преднина от 2:0. През второто полувреме обаче „шпорите“ подеха паметен обрат. Лукас Моура зададе тон в 55-ата минута. Пак същият играч изравни 4 минути по-късно, а хеттрика си изстрелял Тотнъм на финала бразилецът оформи в 6-ата минута на добавеното време на срещата.

ЛИВЪРПУЛ

Мърсисайдци започнаха пътя си към Мадрид от Група „С“. Там компания им правеха ПСЖ, Наполи и Цървена звезда. Играчите на Юрген Клоп събраха 9 точки в актива си и подобно на предстоящия си съперник Тотнъм излязоха от групата си с класиране на второто място. Пред тях бе ПСЖ с 11.

В шестте мача от групите „червените“ записаха 3 победи (срещу Наполи 1:0, срещу Цървена звезда 4:0, срещу Ливърпул 3:2) и 3 поражения (от ПСЖ с 1:2, от Цървена звезда с 0:2 и от Наполи с 0:1).

Още в първия мач от фазата на директните елиминации мърсисайдци се изправиха срещу коравия Байерн. Първият двубой завърши при 0:0, а реваншът  бе спечелен от играчите на Юрген Клоп. Два гола на Садио Мане и един на Върджил ван Дайк донесоха успеха, пратил тима в следващата фаза. Масип  реализира попадението за баварците.

На следващото стъпало Ливърпул се натъкна на Порто. Англичаните взеха комфортен аванс от 2:0 в първата среща на „Анфийлд“ с голове на Наби Кейта и Роберто Фирмино.  Реваншът на „Естадио до Драгао“ завърши с успех 4:1 за Ливърпул. Садио Мане, Мохамед Салах, Роберто Фирмино и Върджил ван Дайк се разписаха за победата. Едер Милитао бе точен за „драконите“.

ПОЛУФИНАЛИ

Най-паметният мач на Ливърпул по пътя към „Уанда Метрополитано“ бе срещу Барселона. Каталунците записаха класическа победа с 3:0 в първата среща на „Камп Ноу“. И когато всички смятаха, че реваншът на „Анфилйд“ ще има протоколен характер, Юрген Клоп готвеше момчетата си за решителния удар. Ливърпул изживя една от историческите и магични вечери в историята си, побеждавайки с 4:0. Два гола за шеметния обрат отбеляза Дивок Ориги, а Вайналдум  се разписа още два пъти.