България
Честита Цветница! Носете имената си с усмивка и вдъхновение
Публикувана
преди 5 годинина
От
Ива ОприковаВ цялата си хилядолетна история човечеството е тачило цветята и се е научило да използва техния символичен език.
Откак свят светува най-светли празници се празнуват с гирлянди, венци и букети от стръкове живи цветя. А има и един ден в годината – Цветница (Връбница, според православния християнски календар той се чества винаги в неделята преди Великден), който сам е посветен на цветята и се превръща в апотеоз на тези пъстроцветни творения. В Англия, Франция и Германия Денят на цветята се празнува в първия ден на най-цветния месец – май.
У нас Цветница, Цветна неделя, Вая, Куклин ден – неделята преди Великден е празник на цветята и на този ден завършва цикълът на моминските пролетни игри.
Привечер на Връбница на мегдана моми и ергени за последен път играят лазарското хоро, като за първи път след Великденските пости хорото е сключено. На този ден християнската църква припомня тържественото влизане на Исус Христос в Ерусалим в дните преди еврейската Пасха. Според евангелистите Матей, Марко, Лука, Йоан и Христос влизат в Ерусалим на магаре. Вярващите го посрещат като разстилат пред него дрехите си и клонки от маслина и го възславят като Месиански цар. Най-рано празникът е честван в Ерусалим през IV век.
В цялата страна Цветница се почита и като голям църковен празник. Старите легенди разказват, че цветята са ни дадени като подарък от боговете.
Затова в тях се крие някакво вълшебство и тайнственост.
Според стара християнска легенда Божията майка дала на малкия Исус остатъци от ленено платно да си играе. С ножица момчето изрязало малки цветенца, които разпръснало по поляната около къщата. И въпреки, че било още студено, те се превърнали в малки цветчета, носещи радост на хората.
На службата в храмовете на Цветница християните държат в ръцете си осветени върбови клонки, които заменят палмовите клонки – вайи. Осветяването на върбичките се извършва на всенощното бдение в събота вечер. След богослужението християните отнасят осветените върбови клонки в домовете си за здраве и предпазване от болести и зло. Вярва се, че осветената върба има предпазна и възпроизвеждаща сила, затова тя се запазва цяла година пред домашната икона.
Народът нарича празника Цветница, Цветна неделя, Вая, Кукленден. Цветница е празникът на цветята и на цъфтежа. Според старите български обичаи имен ден празнуват всички, носещи имена на цветя, растения, храсти и дървета – Камелия, Цена, Цено, Цветан, Върбан, Върбинка, Виолета, Здравко, Здравка, Лилия, Латинка, Теменуга, Теменужка, Цвета, Цветанка, Цветелина, Ясен, Явор и други.
vlastta.bg