Connect with us

България

Благословена Цветница! Носете имената си с усмивка и вдъхновение

Публикувана

на

В цялата си хилядолетна история човечеството е тачило цветята и се е научило да използва техния символичен език.

Откак свят светува най-светли празници се празнуват с гирлянди, венци и букети от стръкове живи цветя. А има и един ден в годината – Цветница (Връбница, според православния християнски календар той се чества винаги в неделята преди Великден), който сам е посветен на цветята и се превръща в апотеоз на тези пъстроцветни творения. В Англия, Франция и Германия Денят на цветята се празнува в първия ден на най-цветния месец – май.

 

У нас Цветница, Цветна неделя, Вая, Куклин ден – неделята преди Великден е празник на цветята и на този ден завършва цикълът на моминските пролетни игри.

Привечер на Връбница на мегдана моми и ергени за последен път играят лазарското хоро, като за първи път след Великденските пости хорото е сключено. На този ден християнската църква припомня тържественото влизане на Исус Христос в Ерусалим в дните преди еврейската Пасха. Според евангелистите Матей, Марко, Лука, Йоан и Христос влизат в Ерусалим на магаре. Вярващите го посрещат като разстилат пред него дрехите си и клонки от маслина и го възславят като Месиански цар. Най-рано празникът е честван в Ерусалим през IV век.

В цялата страна Цветница се почита и като голям църковен празник. Старите легенди разказват, че цветята са ни дадени като подарък от боговете.

Затова в тях се крие някакво вълшебство и тайнственост.
Според стара християнска легенда Божията майка дала на малкия Исус остатъци от ленено платно да си играе. С ножица момчето изрязало малки цветенца, които разпръснало по поляната около къщата. И въпреки, че било още студено, те се превърнали в малки цветчета, носещи радост на хората.

На службата в храмовете на Цветница християните държат в ръцете си осветени върбови клонки, които заменят палмовите клонки – вайи. Осветяването на върбичките се извършва на всенощното бдение в събота вечер. След богослужението християните отнасят осветените върбови клонки в домовете си за здраве и предпазване от болести и зло. Вярва се, че осветената върба има предпазна и възпроизвеждаща сила, затова тя се запазва цяла година пред домашната икона.

Народът нарича празника Цветница, Цветна неделя, Вая, Кукленден. Цветница е празникът на цветята и на цъфтежа. Според старите български обичаи имен ден празнуват всички, носещи имена на цветя, растения, храсти и дървета – Камелия, Цена, Цено, Цветан, Върбан, Върбинка, Виолета, Здравко, Здравка, Лилия, Латинка, Теменуга, Теменужка, Цвета, Цветанка, Цветелина, Ясен, Явор и други.

Какво се слага на трапезата?

Какво да сготвим за празника:

 

Салата от спанак и репички

Необходими продукти

 

1400 г пресен спанак

150 г репички

1/3 чаша зехтин или олио

1 лимон

1 ч.л. горчица

мъничко чесън на дребно

пипер

сол

 

Начин на приготвяне

За предпочитане е листата на спанака да се накъсат, вместо да се нарежат на ситно. Така ще останат по-дълго време свежи. Репичките се режат на тънки филийки.

Всички продукти се смесват в съд с капак и добре се разбъркват.

Салатата се подправя непосредствено преди сервирането й на масата.

 

 

Сулка със зеленчуци по попски

Необходими продукти

  • 1 бр. риба
  • 2 глави лук
  • 3 бр. моркови
  • 400 г гъби
  • лимони
  • зехтин
  • сол
  • черен пипер
  • девесил
  • розмарин

Начин на приготвяне

Рибата се почиства и овкусява. Оставя се за 30 минути.

Лукът, морковите и гъбите се нарязват и с тях се покрива дъното на тавата.

Сулката се разстила върху зеленчуците с кожата нагоре. Налива се вода.

Рибата се полива със зехтина.

Пече се 30-40 минути.

 

 

Спаначник

Необходими продукти:

кори за баница – 500 г

спанак – 250 г

сирене – 350 г

масло – 50 г

олио – 50 мл

кисело мляко – 300 г

брашно – 3 с.л.

яйца – 4 бр.

бакпулвер – 1 ч.л.

прясно мляко – 120 мл

 

Начин на приготвяне:

В голяма купа разбийте яйцата, заедно с прясното мляко, киселото мляко, брашното и бакпулвера. Миксирайте добре. Наситнете спанака и сиренето.

 

Вземете кора, намазнете я и сложете от плънката, спанак и сирене. И така, докато корите привършат. Останалата смес се сипва отгоре на навитите на охлюв кори за баница. Пече се на 180 градуса за около 30 минути.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Advertisement

Facebook

Календар

октомври 2024
ПВСЧПСН
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Advertisement

Популярни