Connect with us

Топ тема на деня

А сега накъде? /четири сценария за антиправителствените протести/

Публикувана

на

Посоката, в която ще тръгне протестът, ще е ключова за следващите месеци и вероятно години. Залогът за оставането на сегашните управляващи е огромен за личната им съдба, както и тази не толкова на главния прокурор, а на тези зад него. Със сигурност обаче те няма да останат, защото нямало управленска алтернатива, както се лее от телевизията и „Фейсбук“.

 

Има четири сценария, като те покриват почти всички възможности:

 

Сценарий 1: Протестът просто се уморява от липса на резултати и след седмица спира.

 

При този сценарий почти нищо няма да се промени, а някоя оставка на министър – като на МВР, може да даде резултат. ГЕРБ на куц крак ще изкарат мандата. Най-важното е, че те ще съхранят целия арсенал да управляват изборния процес в своя полза. Протестите ще намалят допълнително изборния резултат и затова ще се търси широка коалиция с всякакви проекти на статуквото да се съхрани властта.

 

Сценарий 2. Протестът ескалира в насилие, гражданско неподчинение или някаква обхватна стачка

 

(което е трудно за реализация предвид ролята на работодателските и профсъюзните организации като част от статуквото).

 

Тогава кабинетът пада, но ще се състави нов кабинет в рамките на този парламент, вероятно и с участието на ДПС, а и фигури от БСП. По-малко вероятен е служебен кабинет. Някои от исканията на протестиращите може и да се изпълнят, така че нищо на практика да не се промени в очакване на зимата.

 

3. Протестът ескалира успоредно с репресии, а есента и зимата влошат силно икономическите и пандемичните условия.

 

Тогава е възможен край на сегашния парламент и служебен кабинет. Едва при този сценарий има почва за някаква съществена промяна, защото вече изборният процес не е изцяло в сегашните управляващи.

 

4. При сценарий 3 вече е възможна концентрация на обществена енергия в една малка сега партия, която да я направи голяма и да спечели самостоятелно избори.

 

Това е точно вариантът 1996-1997 г, когато до есента на 1996 г. СДС беше много слаба и дори мразена алтернатива, но хиперинфлацията я направи победна.

 

Сега пандемията и пак икономическият срив може да изиграят тази лоша роля.

 

Да, най-лошият сценарий, но ако БСП не беше допуснала хиперинфлацията, мъката в България щеше да е много по-дълга и голяма. Както и още по-лоша съдбата ни на провалена държава.

Автор: Евгений Кънев/ Доктор по икономика, макроикономист, инвестиционен и финансов съветник/

Източник: Фейсбук

Снимка: Етюдите на София

vlastta.bg

 

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни