Connect with us

България

1 май: Да живей, живей труда!…

Публикувана

на

На 1 май отбелязваме Ден на труда и на международната работническа солидарност. На тази дата в много държави по света се припомнят постиженията на организираното работническото движение. Отбелязва се от 1890 г. с резолюция, приета на учредителния конгрес на Втория интернационал в Париж, Франция (14-21 юли 1889). Тази дата се свързва с годишнина от началото (1886) на голяма стачна вълна в САЩ с искане за осемчасов работен ден, в която се включват над 300 000 работници от цялата страна.

В България първият опит за честването на деня е през 1890 г. по инициатива на Типографското дружество. Първите масови манифестации са през 1893 г. в София, Пловдив и Видин. У нас е обявен за официален празник през 1939 г. През 1945 г. властта на Народна Република България започва всяка година да чества първомайския празник с масови манифестации по площадите на всички градове и села. Целта – почитането на труда и работническата сила. И днес 1 май продължава да е официален празник и неработен ден, но властимащите не се ангажират с масови чествания.

След падането на комунизма по традиция БСП организира шествие до Борисовата градина по случай 1 май. Тогава социалистите у нас празнуват и празника на левия печат. Тази година слоганът на събитието е „За справедливо заплащане на труда! За българско производство!

На Червения площад в Москва се провежда голям парад, където демонстрантите са приветствани от членовете на Политбюро.

В САЩ това е първия понеделник на септември, във Великобритания се нарича Bank holiday и се пада първия понеделник на месец май. В останалите европейски държави и България 1 май се отбелязва на 1 май.

Началото на празника започва в края на 19 век, когато се създават и първите синдикати. Това е момент, в който работниците нямат почти никакви права, те работят до 16 часа на ден, при много лоши условия. Немалко от тях намират смъртта си на работното място.

На 1 май 1886 година е обявена обща стачка на територията на всички щати в САЩ с искане работния ден да бъде намален до 8 часа. Протестът продължава три дни, кулминацията е на 4 май, с касапницата в Хаймаркет. По време на демонстрацията в Чикаго неизвестен извършител хвърля бомба по полицията. Загиват седем полицаи и силите на реда започват да бият демонстрантите, убивайки четирима. Десетки са ранени вследствие на експлозията.Инициативата прекрачва границите и става символ на исканията на работниците по целия свят, които в онова време се борят за повече права и за по-добри условия на работа. Така въпреки първоначалния отпор от страна на много правителства 1 май 1890 година изкарва на улицата страшно много хора.

На този празник се говори за правата на трудещите се, както и се отдава почит на хората по света, умрели или ранени по време на работа.

През последните години в САЩ на 1 май се провеждат демонстрации в защита на имигрантите без документи, които биват използвани от своите работодатели и работят на черно. През 2012 година в САЩ и Канада е организиран протест срещу състоянието на икономиката и икономическите неравенства.

В Австрия 1 май се казва Tag der Arbeit, тогава различни партии, особено социалдемократите организират демонстрации и речи в големите градове.

vlastta.bg

 

 

 

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни