Connect with us

Водещи новини

Забраниха и да влиза в парламента, а тя се върна като депутат /снимки/

Публикувана

на

На Ивона Хартвих бе забранено да влиза в полския парламент след продължилата седмици наред нейна кампания в коридорите на сградата през 2018 г. с настояване за повече държавна помощ за хората с увреждания. Тази седмица тя влезе като депутат, избран на 13 октомври.

Тя направо не повярвала, когато излезли резултатите от вота. Името ѝ е сред шепа граждански активисти, избрани в деня, когато управляващата партия „Право и справедливост“ получи нов мандат с почти половината от гласовете.

„Кампанията ми не беше лесна, макар че получих над 10 000 гласа. Никой не иска да изслуша жена, говореща само за хората с увреждания“, разказва тя в дома си. „Триумф ли е това? Не. Аз вярвам, че в парламента трябва да има повече разнообразие“, допълва 49-годишната жена от Торун, 200-хиляден град в Централна Полша.

Синът ѝ страда от церебрална парализа и за да го гледа, Ивона остава вкъщи. Тя спечели мандат, след като убеди центристката опозиционна коалиция да я постави на избираемо място в листата. Но Хартвих настоява, че е независима.

Ивона Хартвих в края на третата седмица от протеста ѝ миналата година в парламента.

© Reuters

Ивона Хартвих в края на третата седмица от протеста ѝ миналата година в парламента.

„Има политици от местното управление, активисти, хора от неправителствения сектор… Това са хора, следващи политики с ясна цел“, коментира за „Ройтерс“ Анна Матерска-Сосновска, политолог от Варшавския университет. „Надявам се да преминем от партийното боричкане към по-задълбочени дискусии.“

Хартвих първо оглави група родители с деца с увреждания, организирала седяща стачка през парламента през 2014 г. Съпругът ѝ участва в серия протести пред правителството през 2009 г. Целта на семейството е да има повече субсидии за семействата, грижещи се за страдащите си деца.

Хартвих със сина си в импровизирания протестен лагер в кулоарите на парламента във Варшава през пролетта на 2018 г.

© Reuters

Хартвих със сина си в импровизирания протестен лагер в кулоарите на парламента във Варшава през пролетта на 2018 г.

Преди време Хартвих подкрепяла управляващите с надежда, че лявата икономическа програма на партията ще увеличи социалните програми и помощите за хората с увреждания. Когато увеличението се оказало символично, тя решила да вдигне отново палатка пред парламента през април миналата година.

Искането ѝ не е прекалено – кабинетът на „Право и справедливост“ да отпусне по 120 евро месечно за възрастен с увреждания, колкото е и прочутата помощ за всички деца. По това време кабинетът отговаря, че не може да си позволи такъв разход. По-късно помощта е въведена, но само ако с нея делът на бюджетното финансиране за конкретен човек не надхвърля еквивалента на две трети от минималната заплата.

Ивона Хартвих и сина ѝ в дома им в Торун.

© Reuters

Ивона Хартвих и сина ѝ в дома им в Торун.

„Измамиха ни. „Право и справедливост“ ни казаха, че ще решат проблема, ако спечелят властта“, казва сега Хартвих. На нея, както и на 25-годишния ѝ син и други протестиращи, бе забранено да влизат в парламента до май 2020 г. Преди това протестът им в сградата бе изолиран с паравани от заседанието на Парламентарната асамблея на НАТО в съседната пленарна зала.

Като депутат полякинята се надява да убеди водещите партии да дадат на хората с увреждания същата защита и грижи като в по-богатите западноевропейски страни. Става дума за по-добър достъп до физиотерапия, повече помощи и подкрепа за различни варианти колкото се може повече сами да се оправят в живота.

„Не съм наивна. Разбирам, чe опозицията може би няма да успее да постигне много в този парламент. Но някои неща могат да се свършат без партийни сметки. Нашата общност трябва да получи и извинение“, допълва Хартвих.

Забраниха ѝ да влиза в парламента, а тя се върна като депутат

© Reuters

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни