Connect with us

България

За първи път след 1989 г. се излюпиха четири гарвана в Лондонската кула

Публикувана

на

Тази година Лондонската кула, Кралството и цялата нация са спасени от пророчеството за гибел (ако всичките 6 гарвана я напуснат), след като за първи път от 1989 г. насам са излюпени
четири здрави пилета от родителите Хугин и Мунин в Деня на Свети Георги .

Ако нещо характеризира британците, те уважават и запазват традициите си, много от които се основават на магически истории и тъмни легенди. Една от тези страхотни легенди е историята на шестте гарвани в Лондонската кула.

 

Лондонската кула е забележителна сграда, разположена на север от река Темза, в непосредствена близост до един от най-известните мостове в света – популярният Тауър Бридж.

Разположен в центъра на британската столица, този укрепен дворец се състои от няколко сгради, разположени в рамките на два концентрични пръстена на стените. Бялата кула, построена през 1078 г. от Уилям Завоевателя, е най-старата и тази, която дава своето име на целия комплекс. Макар че разширенията са били построени през 12 и 13 век, те не променят оригиналния дизайн.

От 12-ти век, замъкът е бил използван като затвор и става символ на потисничеството, породено от управляващия елит в Лондон. Но през цялата история на Англия тази величествена сграда винаги е играла важна роля, използвана за различни цели и функции: оръжейна, хазна, кралски монетен двор, дом на короната на бижута и т.н. Кралете и завоевателите са били убедени, че за да контролират страната, е било необходимо да спечелят кулата.

 

През 15-и век герои като Елизабет I и Ан Болейн са държани в плен в тази кула. Кралица Ан Болейн, съпруга на крал Хенри VIII, е арестувана и доведена до Зелената кула, обвинена в прелюбодеяние и кръвосмешение. През 1536 г. тя е обезглавена. Оттогава много хора твърдят, че савиждали безплътното тяло на кралицата, минавайки през коридорите на кулата.

Поради факта, че много хора са били екзекутирани в Лондонската кула, широко е разпространено убеждението, че кулата е зловещо място, където можете да усетите смъртта и мъченията.

Тази зловеща атмосфера води до създаването на много тъмни легенди и истории. Една от най-популярните, която е издържала  на времето, е за шестте гарвани, които живеят в кулата.

Някои хора вярват, че в продължение на векове гарваните са живели свободно в заграждението, вероятно привлечени от вонята, излъчвана от телата на хората, екзекутирани в кулата.

Смята се, че свидетелите на екзекуцията на Ан Болейн споменават присъствието на тези птици:

„Дори гарваните на кулата стояха мълчаливи и неподвижни на пещерите и се взираха странно в странната сцена. Кралица ще умре!“

Макар че няма конкретно доказателство, което да потвърди колко дълго гарваните са били част от Лондонската кула, историческият факт е, че легендата и традицията са родени по време на управлението на Чарлз II (1630 г. -1685):

„Ако гарваните в Лондонската кула се изгубят или отлетят, Короната ще падне и Великобритания с нея.“

 

Джон Фламстейд, астроном на персонала на крал Чарлз II, подкрепя премахването на всички гарвани от кулата. Тези птици прекарвали цял ден полет около кулата, затруднявайки го да наблюдава небето с телескопа си.

Но крал Чарлз ІІ смятал, че би било лош късмет да плашиш или да убиваш гарваните:

– Ако гарваните напуснат кулата, кралството ще загине.

 

 

Затова, за да осигури защитата на тези птици, и заедно с тях монархията, Чарлз II решава, че винаги трябва да има поне шест гарвана, обитаващи кулата.

Едно от първите описания на гарваните  в Тауър е от японски писател, който написал през 1905 г. очерка „Лондонската кула“.  В него той разказва легендата, че екзекутираните в кулата са превърнати в гарвани. Това е очарователна тъмна история, която се добавя към магията на легендата.

По време на Втората световна война, само една от гарваните оцелява. Премиерът Сър Уинстън Чърчил нарежда да се възстанови първоначалния брой от шест.

Днес винаги има допълнителен гарван, в случай че някой умре или изчезне. Всеки от тях носи по различен цвят пръстен на крака си, плюс всеки от тях има свое собствено име.

Йоменът отговарящ за гарваните, е един от служителите на короната, които се грижат за тях в Лондонската кула. Той споделя:

„Грваните ядат 170 грама сурово месо на ден, плюс птичи бисквити, напоени с кръв. “

 

Според статия, публикувана в Daily Mail през 2013 г., грижата за гарваните струва около 4000 паунда всяка година.

Те са регистрирани като „войници“ на Кралството и по този начин могат да бъдат уволнени и изгонени от кулата за неправомерно поведение. Това се случи с Рейвън Джордж, който бил уволнен през 1986 г., защото нападал телевизионни антени; той бил отведен в зоологическия парк на Уелс.

За да се задържат гарваните, се подрязва едното крило. Това обаче не гарантира, че гарваните ще останат в кулата. Например, Raven Grog реши да избяга от кулата през 1981 г. след 21 години служба. Последно е говидян на покрива на лондонския пъб.

Въпреки че има легенда, че в Тауър трябва да има шест гарвани, броят им е между седем и осем. Те живеят до кулата на Уейкфийлд.

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни