България
За неразбралите: В неделя стрелките на часовника се местят с час напред
Публикувана
преди 4 годинина
От
Ива Оприкова
В неделя, 28 март, в 03:00 часа преминаваме към лятното часово време. Тогава стрелките се преместват с час напред, напомниха от Българския институт по метрология. През март 2019 година Европейският парламент гласува за отпадането на сезонната смяна на часа. Държавите членки решават дали да преминат на изцяло лятно или зимно часово време.
За първи път у нас лятното часово време се въвежда през 1979 г., а за първи път в Европа това става през 1916 г. Смяната на зимното с лятно часово време е започнала преди 100 години, за да се пести електроенергия и енергоносители, но и да се използва повече светлата част на деня. Смяна в часовото време се прави освен в Европа в САЩ, Канада и в много страни в Азия.
На този ден спим 1 час по-малко и преминаваме към т. нар. „лятно часово време“. Лятното часово време подсигурява възможност да спестим дневна светлина, защото се получава съвпадане на часовете от светлата част на денонощието и активните часове за работа и училище. Смяната на часовника към лятно часово време е въведено на 1 април 1979 г. Тази промяна важи за 43 държави в Европа.
А знаете ли защо сменяме стрелките на часовниците?
Лятното часово време е система, въведена за спестяване на разходи за осветление чрез увеличаване на използването на дневна светлина.
При нея официално прилаганото време се измества обикновено с 1 час по-напред от астрономическото време, като остава така за пролетните и летните месеци. С това се цели подсигуряване на по-добро съвпадане на часовете от светлата част на денонощието и активните часове за работа и училище. Лятното часово време е най-често използвано в районите с умерен климат, поради значителните изменения в съотношението светла/тъмна част на денонощието, в зависимост от сезона на годината.
През последните години редица държави се отказват от използването на лятното часово време.
Сред тях са Казахстан (2004), Киргизстан (2005), Ирак (2007), Пакистан (2009), Бангладеш и Грузия (2010), Армения (2011), Русия, части от Украйна (областите Донецк, Луганск и Крим) и Египет (2014), Азербайджан (2015). Държавите, които се отказват от зимното часово време и остават за постоянно на лятното, са Беларус (2011), Турция и Севернокипърската турска република (2016).
vlastta.bg

Може да ви хареса!

КС обяви за незаконен избора на 16 депутати

Депутатите се събират извънредно за изборния скандал: Кой възпрепятства КС?

На сметката на ЕП и ЕК: Щетите по Дома на Европа след протеста на „Възраждане“ са за €180 хил.

Борисов: Натъжен съм от ДПС-ДПС. Най-опасен съм, когато съм тъжен
