Connect with us

България

За какво да внимаваме при постъпване на работа

Публикувана

на

Инспекцията по труда е издала над 850 разрешения за наемането на непълнолетни от началото на годината. Това е с 50% повече от наетите за същия период миналата година.

Какво трябва да знаем, ако ни наемат на сезонна работа у нас и в чужбина и за какво трябва да внимаваме, за да не се окажем измамени?

„Най-важното е да не се съгласяваме да работим без трудов договор. Чести са практиките, в които работодателите казват: „Ела да видим един-два дни как се справяш“. Няма такова условие. В българското законодателство работодателят не може да ви допуска до работното място без да е сключил с вас и да е регистрират в Националната агенция по приходите писмен трудов договор“, обясни експертът в Изпълнителната агенция по труда Дина Христова в ефира на Bulgaria ON AIR.

Христова подчерта, че има опция той да сключи този договор със срок за изпитване и в този срок да освободи работника по всяко време.

„Важно е, когато започвате работа, работодателят да ви е предоставим 3 неща – екземпляр от трудовия договор, подписан и от двете страни, длъжностна характеристика и копие от уведомлението за регистрацията на този договор в НАП“, каза още Христова и уточни, че много често, когато един работник е нает без договор, при желание от негова страна за такъв, той бива уволнен.

Експертът поясни още, че Инспекцията по труда няма как да задължи работодателя да изплати възнаграждение, което не е договорено писмено.

„Хората започват все повече да се запознават с правата си, може би пандемията им показа това. В един момент, когато се оказаха с ниски обезщетения или без, започнаха да си търсят правата, да подават сигнали. Моят призив е да ги подават навреме – когато все още са на работа“, заяви Христова.

Тя обясни, че всяка една проверка започва с попълване на декларация, която е в Кодекса на труда.

„В нея трябва да декларират реалното си работно време и възнаграждение, ако то се разминава по договор“, добави още Христова пред Bulgaria ON AIR  и посочи, че е много по-добре да се бориш за правата си, отколкото да браниш работа, в която всеки момент можеш да бъдеш излъган.

Относно сезонната работа в чужбина, експертът коментира, че все повече хора тръгват сами.

„Сигнали, които пристигат при нас – дори не е ясно как са тръгнали от България, но и къде са работили. Няма как някой контролен орган да помогне. Много се разрасна комуникацията между нас и нашите колеги от другите страни членки. Ако имаме информация някой да е тръгнал сам, можем да подадем сигнал към наш колеги“, каза още Христова.

Експертът обясни, че има три начина за заминаване – чрез фирми посредници, чрез предприятия и чрез командироване.

Относно наемането на непълнолетни на работа, Христова заяви, че това е честа практика, стига лицата да бъдат над 16 години и да работят дейност, която не е свързана с тежък физически труд, или такава, която вреди на психическото или физическото им състояние. Гостът в студиото посочи, че работодателят е длъжен да подаде документи в Инспекцията по труда и да получи разрешение.

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Advertisement

Facebook

Календар

септември 2024
ПВСЧПСН
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Advertisement

Популярни