Connect with us

Лайфстайл

Вълшебният Колмар-истинска цветна приказка (Галерия)

Публикувана

на

Има градчета във Франция, които с живописните си цветни къщи приличат на декор за детска приказка или сякаш са извадени от книжка с картинки. Да се разхождаш из тях е  усещане нереално, чудно ти е въобще, че съществуват. Колмар е тъкмо такъв град. Той се намира в сърцето на Елзас и е една от най-атрактивните дестинации за района, както и главна артерия за производство на елзаското вино. В зависимост от посоката, от която идваш за да го посетиш, малкият град /67000 жители/ въздейства различно.

Колмар

Пристигащите, прекосили границата с Германия /50 км/, отбелязват веднага полъха на аристичен дух, раздвижена архитектура, кокетното декориране на улици и сгради. След деловия и забързан ритъм на Страсбург /65км/, Колмар пък би се сторил на всеки като тих пристан, облекчена въздишка сред покоя на старинната градска хубост. А за миналите преди това през великолепието на Париж и лазурните перли-градчета на френската Ривиера, средновековният град може да се види по-блед в сравнение с  тях. Дори и да има такова първоночално впечатление, то изчезва обаче след една пълна обиколка из него. Колмар, опазил цялото си архитектурно богатство от 13 век до наши дни, без това да го е превърнало в град-музей, покорява със старинността си, която хем е приказна, хем съвременна, защото пулсира, живее свой пълноценен живот, развива се.

История

 

За пръв път Колмар е споменат  в документ през 823 г. като селище, оформило се около построената край Рейн имперска вила на Карл Велики. Наричало се Колумбариум (гълъбарник), от което  произхожда и името Колмар. Оцеляването на такива градчета през Средновекоевието било трудно, но Колмар успява да го направи посредством т.нар Декапол – сключен договор  с други девет населени места за взаимопомощ и взаимоотбрана. Така постепенно  се развива като търговско и културно средище и успява да просъществува. Великата френска революция била също изпитание, когато много подобни „кралски “ селища са разрушени, но Колмар съумява да остане встрани от бурните събития. В различни периоди е минавал в границите на Германия, от 1918г. се причислява окончателно към територията на Франция. Обликът на града остава почти непокътнат през времето, същевременно с това селището постоянно се е доизграждало. Магията се получава от това, че сякаш всяко столетие е оставило парченце от духа, архитектурата и културата си.

Колмар

Забележителности

Центърът на стария град е от калдъръмени улички, изсечени сякаш от високите, тесни къщи, чието скеле е декоративно изработено от греди. От прозорците преливат  водопади от петунии и гераниуми. Някои от сградите

заслужават специално внимание заради запазения си уникален вид, при условие че продължават да бъдат обитаеми. За мнозина най-впечатляващата старинна сграда е построената на ъгъл Пфистер-хаус от 1537 г. Не могат да бъдат подминати незабелязани и къщата на Адолф-Хаус от 1350 г, която е най-старата в града, зданието на митницата от 1480 г.,  както и удивителната къща със стоте глави (1609 г.), поразяваща с фасадата си от човешки лица и гротескни маски. На особена почит е и домът, в който през 1834 г. се е родил Фредерик Огюст Бартолди прочутият автор на Статуята на свободата в Ню Йорк.

Най-значимият храм за Колмар е готическата  катедрала „ Св. Мартин“ /13/14 век/, завладяваща с хубостта на стъклописите си, грандиозните си скулптори и интересния цвят на фасадата, дължащ се на вогезките камъни, от които е построена. Тя и площада около нея се явяват същинския център на града.

Безспорно най- живописната част на Колмар обаче е кварталът малката Венеция, наречена така заради ръкавите от канали на реката Лаух, по които може да се разходите с наподобяваща гондола ладия. Къщичките в пастелни цветове около каналите са като излезли от богатите на фантазия, цвят и живот картини на Хундертвасер. Освен блажено да се разхождате в този най-шармантен квартал, си струва  да откликнете на вежливите покани на сервитьорите пред многобройните уютни ресторантчета, за да дегустирате прекрасните местни вина или пробвате специалитет от френската кухня. Удоволствието, може да ви струва по-скъпо, отколкото на друго място в Колмар, но си заслужава заради доброто ниво на обслужване и кухня, както и заради несравнимата гледка.

Справка за музеите

Музей „Унтерлинден“

Той се подвизава под покрива на бивш доминикански манастир и привлича над 325000 посетители годишно. Обект на безспорния интерес е един от

последните образци-шедьоври на немската готическа школа – Олтара от Изенхайм на Матис Грюневалд от ХVI в. Той е бил изработен за  параклиса на манастира „Св. Антоний“ в Изенхайм, в близост до който се намирал приют за заразно болни, най-вече от чума. За упование на неличимо болните, Грюневалд избира да изобрази нетрадиционно разпятието на Христос, така че да носи почти физическо усещане за болка на Спасителя и естествената съпротива на човешката му същност спрямо страданието. Постигнатото въздействие давало утеха на умиращите, че Бог е с тях и страда. Отворен е в периода април-октомври между 9-12ч. и 14-18ч. и с час по-малко в следобедите си от ноември до март.

Колмар

Музей „Бертолди“

Споменатата къща-музей на знаменития скулптор на Статуята на свободата, предлага и богата колекция от произведения на автора. Важно е да запомните, че през януари и февруари не се приемат посетители. През останалото време е отворена между 9-12 и 14-18 ч.

Домениканската църква от 14 век

Магнитът за мнозина поклонници в нея е известната „Madonna im Rosenhag“ , картина върху дървена основа на  художника Мартин Шонгауер /1445-1491/. Може да бъде видяна всеки ден от средата на април до средата на ноември.

Музея за играчки

Една от най-хубавите и обстойни сбирки във Франция на детски играчки от всякакъв вид може да бъде разгледана всеки ден между 10-12 и 14-18ч.

Колмар

Не забравяйте обаче, че вторник е почивен ден за всички музеи в Колмар.

Още информация

Такава ще получите най-обстойно в информационния център на адрес Office de Tourisme de Colmar et Region   4, Rue des Unterlinden. От там може да се вземе плана на града.

 

Цената за нощувка в двузвезден или тризвезден хотел започва от 50-75 евро за стая. Колмар не е град, в който ще намерите много забавления след 21ч. Той е най-подходящ като място за разходка през неделните дни или като част от обиколка из красотите на Елзас.

twig.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни