Свят
Втората доза в Германия след Астра Зенека ще бъде с друга ваксина, у нас – решение след 2 седмици
Публикувана
преди 3 годинина
От
Ива ОприковаХората на възраст под 60 години, на които е дадена първа доза ваксина срещу коронавирус на Астра Зенека в Германия, ще получат различна ваксина като втора доза, решиха федералният и регионалните здравни министри, цитирани от АФП.
Германия обяви на 30 март, че вече няма да предлага ваксината Астра Зенека с две дози на хора на възраст под 60 години поради опасения за възможна връзка с редки случаи на образуване на кръвни съсиреци.
Агенция ДПА съобщи, че на по-младите, които са получили първа доза Астра Зенека преди 30 март, ще им бъде предложена втора доза или на Бионтех-Файзер, или ваксината на Модерна.
„Взетото решение цели по-добро ниво на защита,“ каза баварският министър на здравеопазването Клаус Холецчек пред ДПА. Новата политика е в съответствие с препоръките, публикувани миналата седмица от германската комисия по ваксините, която също препоръча втората инжекция да се направи 12 седмици след първоначалната доза на Астра Зенека.
Според германското министерство на здравеопазването около 2,2 милиона души на възраст под 60 години са получили първа доза Астра Зенека през последните седмици.
До 1-2 седмици ще има резултати от започналите през февруари изследвания дали ваксината на „АстраЗенека“ може да се комбинира с друг вид ваксина. Едва след тези резултати ще може законово да се регламентира подобно решение, коментира пред БНТ шефът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. До края на седмицата по темата за комбиниране на различни видове ваксини се чака становище и на няколко различни експертни съвета у нас.
„Моето лично мнение е че, трябва да се изчака“, коментира Кантарджиев, според който трябва да се вземе юридическо издържано решение. Случаите на тромбози се преекспонират – на три милиона се развива една тежка тромбоза, изтъкна още Кантарджиев. Той бе категоричен, че тези редки случаи се появяват след първа игла на ваксината и се наблюдават при млади жени във фертилна възраст, които вземат контрацентипни средства. „Вчера говорих с колеги от Германия, рискът е, когато жената е в овулация и приема първа доза от „АстраЗенека“. Това аз наричам имунна тромбоза и тя трябва да се лекува с гама глобулин, за да се предпази човекът, счита още професорът.
vlastta.bg