Войната в Украйна
Вой на сирени за въздушна тревога в Киев, Харков и Одеса
Публикувана
преди 4 месецана
От
Ива Оприкова
Руските сили засилват натиска върху Киев и Източна Украйна след прегрупирането, което предприеха в третата седмица от войната. Съединените щати обвиниха Путин, че не се занимава със „сериозна дипломация“.
Вой на сирени за въздушна тревога се чува рано тази сутрин в много украински градове, съобщават местните медии, цитирани от Ройтерс. Сирените се чуват в столицата Киев, в град Лвов, в Одеса, Харков, Черкаси, както и в град Суми в североизточната част на страната.
Частната американска спътникова компания Максар (Maxar Technologies) посочи, че на сателитни кадри, се вижда, че руските военни части продължават да се разполагат все по-близо до Киев и извършват артилерийски обстрел по жилищни райони, информира Ройтерс.
На кадри се виждат също така дълги колони с автомобили, с които хората се опитват да напуснат Киев, а на други кадри се виждат продължаващи пожари на летище Антонов.
В опит да блокират град Чернихов от югозапад руските части се стремят да превземат градовете Шестовится и Михайло-Коцюбинске, разположени на около 15 км разстояние от Чернихов, посочва ДПА.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви вчера, че при обстрел е бил повреден важен водопровод близо до Чернихов, което означава , че градът с население 280 000 жители може да остане без вода.
САЩ смятат, че руските удари в Западна Украйна през последните 24 часа са били с цел да попречат на украинските сили да използват летищата, съобщи американски военен представител, цитиран от Ройтерс.
Кметът на град Луцк в Западна Украйна съобщи, че четирима души са били убити и шестима са били ранени при нападение срещу летище в района.
„Ютюб“ блокира достъпа по цял свят до каналите, свързани с медиите, финансирани от руската държава, предаде Ройтерс.
Платформата за видеообмен посочи, че решението е свързано с политиката за забрана на съдържание, което отхвърля или омаловажава документирани насилствени събития. „Ютюб“ разглежда нахлуването на Русия в Украйна като насилствено събитие и материалите, нарушаващи тези правила, ще бъдат премахнати.
САЩ санкционира още милиардери, банкери и политици
Съединените щати в петък наложиха санкции на руския милиардер Виктор Векселберг, трима членове на семейството на говорителя на президента Владимир Путин и депутати, съобщи Ройтерс.
„Министерството на финансите продължава да държи отговорни руските служители за това, че са допуснали неоправданата и непредизвикана война на Путин“, каза министърът на финансите Джанет Йелън.
Десет души от борда на Външно-търговска банка, втората в Русия, и 12 членове на Думата, долната камара на руския парламент, получиха забрана за влизане и замразяване на имущество. След като по-рано санкционира говорителя на Кремъл Дмитрий Песков, сега те се разпростират и върху съпругата му и двете му деца.
„Те водят „луксозен начин на живот, който не съответства на заплатата на държавния служител на Песков“, се казва в съобщение на Министерството на финансите.
Четирима членове на борда на „Новикомбанк“, включително председателят Елена Георгиева, и ABR Management и четирима от членовете на борда, включително председателят на „Банка Россия“ Дмитрий Лебедев и зам.-кметът на Санкт Петербург Владимир Княгинин, също са обект на санкциите.
В Думата ограничения са въведени срещу председателя й Вячеслав Володин и още депутати, гласували за признаването на Домбаските сепаратистки републики.
vlastta.bg


БСП ще поднови преговорите с ПП , ако Кирил Петков не е кандидат – премиер

СЕМ не избра нов генерален директор на БНТ (обновена)

Президентът: Надявам се премиерът да е обмислил добре решението за изгонването на 70 руски дипломати

Без прецедент: България изгони 70 руски дипломати, Корнелия скочи на решението на Петков
