Connect with us

Свят

Владимир Путин се подготвя да остане във властта до 2036 година

Публикувана

на

Владимир Путин подготвя условията за запазване на президентския си пост в Русия потенциално още 16 години, загърбвайки досегашното си противопоставяне на премахването на съществуващите ограничения, съобщава Bloomberg.

„По принцип тази възможност може да се осъществи, но при едно условие – Конституционният съд на Русия да издаде официално решение, че подобно изменение не противоречи на основните разпоредби на конституцията“, заяви Путин във вторник в непланирана реч пред Държавна дума (долната камара на Федералното събрание в Русия – бел. ред.). Това беше неговият отговор на по-ранния изненадващ призив от страна на управляващите депутати от Единна Русия да остане на поста след края на настоящия си мандат през 2024 г.

Путин, който се превърна в най-дълго управляващия лидер на Кремъл след Йосиф Сталин, преди многократно отхвърляше идеята за премахване на ограниченията пред броя президентски мандати. Привържениците му обаче твърдят, че промените в конституцията, които в момента се гласуват, означават, че наличните мандати на Путин не трябва да се включват в новия основен закон на страната.

Решението на Конституционния съд – заедно с референдум, насрочен за 22 април, който Путин също определи като условие – почти сигурно ще e в унисон с позицията на Кремъл предвид строго контролираната политическа система на Русия. Това отваря пътя на 67-годишния Путин да се сдобие с още два шестгодишни мандата, които биха удължили управлението му потенциално до 2036 г., когато той ще навърши 84 години.

Отбелязвайки, че САЩ налагат ограниченията на президентския мандат едва през 1951 г. – „това е практически вчера в исторически план“ – Путин заяви, че Русия продължава да укрепва политическата си система след сътресенията при разпадането на Съветския съюз през 1991 г.

В такива моменти „стабилността вероятно е по-важна и трябва да бъде приоритет“, посочи той. След като страната стане по-силна, ротацията на лидерите ще „има приоритет“, добави той, без да уточнява кога ще бъде това.

„Путин постига основната си цел да избегне деня, в който ще трябва да се откаже от властта“, заяви Татяна Становая, ръководител на консултантската компания Р. Политик.

Президентът се присъедини към Държавната дума, след като председателят Вячеслав Володин спря дебатите относно измененията в конституцията, като заяви, че депутатите искат да се консултират с президента за увеличаване на срока. По-рано Валентина Терешкова, депутат от Обединена Русия, която е и първата жена в космоса, настоя за подкрепа на предложението, казвайки: „Путин трябва да бъде там, в случай че нещо се обърка“.

Промяната в мнението на Путин настъпи, след като пазарите пострадаха сериозно от избухването на епидемията от коронавирус и ценовата война на петролните пазари.

Сътресенията на петролните пазари доведоха до срив в стойността на рублата и руските облигации.

Путин, който управлява Русия от 2000 г., заяви, че остава против напълно премахване на ограниченията на президентските мандати. Той също така отхвърли по-ранно предложение от депутатите на управляващата партия за свикване на предсрочни парламентарни избори след приемането на измененията в конституцията.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Advertisement

Facebook

Календар

април 2024
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Advertisement

Популярни