Connect with us

COVID-19

Вирусолог: Пикът на COVID 19 у нас през май, епидемията отминава в края на юни

Публикувана

на

Проф. д-р Радка Аргирова, вирусолог, председател на Българското дружество по медицинска вирусология, коментира по БНР пандемията от коронавируса.

 

Въпросът за колективния, или стадния, имунитет е много интересен и ще ви кажа моето лично становище.
Колективният имунитет е нещо, което се създава, което искаме да постигнем тогава, когато работим със заразни болести, срещу които има ваксина. Бихме искали да имаме ваксинално покритие срещу полиомиелит и редица други болести повече от 90% от населението. Когато имаме толкова хора със създадени антитела, имаме много висок колективен имунитет и в тази среда дори да попадне човек, който не е имунизиран, много трудно ще бъде заразен. Аз лично изразявам несъгласие с това, което говори Великобритания. В тази история съзирам, че те искат да създадат по естествен път имунитет към covid-19, но по пътя на създаване на този имунитет по естествен път много хора ще пострадат, да не кажа, че ще умрат. Защото възрастните хора – вирусът ще мине през тях и те ще създадат имунитет, но само тези, които оживеят. Това е много рисково население. По-добре е това да се направи, когато има вече ваксина.

При предишните епидемии – ТОРС или САРС – през 2002/03 г. беше препоръчано да се избягват социални контакти. Изобщо не се говореше за ваксина. По-късно има разработки за ваксина срещу този вирус, но те така и не са стигнали до пазара.

Желателно е възрастните да ограничават срещите с други хора колкото се може по-дълго, докато не сме достигнали върха на епидемията. Тя сега върви стръмно нагоре. Всяка епидемия си има своя крива. Ние сме още в началото и вървим нагоре по стръмната част. Сега е много, много добре възрастните хора, особено тези с хронични заболявания, да се дистанцират и да намалят до минимум социалните си контакти, но не е даден срок за това. Напълно е възможно да има втора вълна, ако вирусът продължи да съществува в съответната общност.

 

Когато започне ден след ден да намалява броят на новозаразените и няма новооткрити случаи, може да се каже, че епидемията е преминала. Италия стигна върха и като че ли в последните дни, въпреки че числата пак са високи, все пак са малко по-ниски от предишните дни. Това е знак, че намалява епидемията. Но трябва да спре напълно. Цялата работа е, че вируса не трябва да го има. Но щом има нови случаи, значи още циркулира.

 

Имам една смела прогноза – че в началото на май ще имаме нашия пик в България, а в края на май, първите дни на юни просто епидемията ще приключи.

 

Но само при условие на пълна обществена мобилизация дотогава.

 

При пълна дисциплина от страна на всички контактни, от страна на всички завръщащи се. Виждаме, че мерките са наистина драконовски. Но и вирусът действа така – да пресечеш въздушно-капково разпространение е изключително голямо предизвикателство. Предизвикателствата са няколко – освен епидемиологичните, организационни, клинични, диагностични. Намираме се в особена обстановка, при това на фона на грипна вълна, която имаше преди години два върха. Така че никак не е лесно и въпреки всичко смятам, че се справяме със ситуацията.

 

Сигурна съм, че до май голяма част от населението – няма да кажа, че ще преболедува, защото няма да има симптоми, но ще се срещне с този вирус и ще има вече антитела.

Съществуват бързи тестове, които могат да определят кои хора са се срещнали с вируса, без да развият симптоматика. Може да се измери истинският размер на засегнатостта на населението. Много хора ще са се срещнали с вируса, без да са развили симптоматика. При това много повече, отколкото са развили такава.

 

Не бих казала, че трябва масово хората да си правят изследвания. Но би могло хората да потърсят такъв тест, ако примерно са прекарали в месеците от Нова година досега нещо подобно на грип, съвсем леко, което бързо е отминало и за което те смятат, че е било просто настинка. Тогава може да се потърси дали не е било контакт с вируса, в такъв смисъл.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни