Connect with us

България

Братя Бобокови и зам.- министър в ареста: за боклука от Италия и неплатени данъци

Публикувана

на

Пламен и Атанас Бобокови са задържани. Братята-собственици на „Приста Ойл“ и „Монбат“ разследвани за участие в организирана престъпна група за злоупотреби с отпадъци. Срещу тях има доказателства за фиктивен износ на опасни отпадъци към Германия, както и за укриване на данъци в особено големи размери. Тонове опасни боклуци, един зам.-министър, който е работил за „свои“, и бизнес за милиони с подозрения за нарушения – така изглежда в няколко думи денят на поредната мащабна акция на прокуратурата, този път провокирана от нерегламентиран внос на боклук от Италия в края на миналата година. Равносметката на финала е шестима в ареста, малко информация и много висящи въпроси, които все още чакат отговор. 

Според източници на БНТ двамата са задържани с полицейска заповед за 24 часа. Предстои да се прецени дали и какви обвинения да им бъдат повдигнати, като в случай, че бъдат привлечени като обвиняеми, е възможно арестът им да бъде удължен до 72 часа, както и да се иска постоянното им задържане.

Заедно с Живков в схемата е участвал и бившият шеф на екоинспекцията в Плевен. Именно там в началото на годината бяха открити голямо количество несепарирани отпадъци, внесени от Италия.

Прокуратурата разследва злоупотреби с отпадъци по две линии. Говорителят на Главна прокуратура Сийка Милева обяви, че става дума за „организирана престъпна група, създадена с користна цел“, в която са участвали „бивш зам.-министър на околната среда и водите и бивш директор на РИОСВ – Плевен“.

По обед днес от сградата на Министерството на околната среда и водите, където също влязоха прокурори и агенти на Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС), бе изведен зам.-министър Красимир Живков, който обяви, че не е задържан и съдейства на разследващите.

От сутринта в медиите, неофициално и без позоваване на източници, изтече информация, че на разпит са извикани русенските бизнесмени Пламен и Атанас Бобокови. Местни медии съобщиха, че офисите на фирмата им „Приста ойл“ в града са претърсвани, както и жилищата им. В София униформени влязоха и в централата на компанията в квартал „Лозенец“. Четвъртият задържан, за който има косвена информация е неназования от говорителя на главния прокурор „бивш директор на екоинспекцията в Плевен“. За останалите двама няма никаква информация до момента.

Прокуратурата се занимава със случая от началото на януари, обясни Милева. Обвинения все още няма, но те се очакват в петък, когато прокуратурата трябва да обяви и дали ще иска постоянен арест за задържаните, или ще им наложи по-лека мярка за неотклонение.

Сийка Милева обясни, че в основата на схемата стои задължението на всяко дружество, което генерира опасен отпадък, до една година или да го изнесе, или да го предаде на друго за преработка. За да го изнесе, трябва да получи нотификация от регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ). „Зам.-министърът Живков е отказвал издаването на такива нотификации и по този начин е принуждавал производителите да предават опасния отпадък на определени, контролирани от него дружества, които имат разрешение за последваща преработка на територията на България“, каза Милева.

vlastta.bg

 

 

 

 

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни