Connect with us

България

Социалният министър Гуцанов на конференция на Митрофанова, на Борисов „не му е приятно“

Публикувана

на

Докато Русия продължава да води войната си срещу Украйна, прясно назначеният министър на социалната политика – един от кандидатите за лидер на БСП – Борислав Гуцанов, се озова (съвсем доброволно) на конференция, организирана от руската посланичка у нас Елеонора Митрофанова. Компания на Гуцанов правиха и евродепутатът Кристиан Вигенин и Калоян Паргов – също кандидати за председател на БСП, горещият привърженик на Кремъл и лидер на АБВ Румен Петков, червеният идеолог Иво Христов и мн. др. Отчете се и бившият премиер Симеон Сакскобургготски. Но пък поне се забеляза липсата на вицепремиера на социалистите Атанас Зафиров, и.ф. председател на БСП, който също се бори за поста партиен лидер.

Събитието бе мащабно отразено както във фейсбук страницата на дипломатическата мисия, така и от „щаба на Гуцанов“ в пресцентъра на БСП. Само от Министерство на труда и социалната политика са пропуснали да отразят тази активност на новия си началник.

„Борислав Гуцанов взе участие в Международната конференция „Преход от еднополюсен към многополюсен свят. Европа – Балканите – България“. Тя се провежда по повод 95 години от рождението на акад. Евгений Примаков. Организатори са форум „България – Русия“ и Посолството на Руската федерация в България.​

„Фактът, че тази конференция се провежда в София е много ясен знак за полъха на промяната, която се вижда в целия свят“, четем из приветственото слово на социалиста и министър, цитиран от партийния пресцентър.

Мислите ли, че ми е приятно да гледам Гуцанов с Митрофанова, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и добави, че вина имат и ПП-ДБ.

И още:

„По негови думи преходът от еднополюсен към многополюсен свят дава друга перспектива: „Свидетели сме на толкова много войни, конфликти, миграционни вълни. Дано това се промени“.

На конференцията Гуцанов застъпил и“много ясно и теза, която винаги е подкрепял – България има своето място в Брюксел, но диалогът ни на Изток – с Русия и Китай, е изключително важен“.

Реакция дойде от депутата на „Демократична България“ Ивайло Мирчев, който обяви, че е задал официален парламентарен въпрос до Гуцанов за участието му в събитието. „Интересно ще е да научим коя от своите функции като социален министър е изпълнявал чрез присъствието си“, написа Мирчев в профила си във фейсбук.

„Кремълският дух вилнее в новото правителство – днес социалният министър Борислав Гуцанов е бил знатен участник на събитие, целящо да представи като научна и легитимна „другата гледна точка“ – тази на авторитаризма като реална алтернатива на демокрацията и на Изтока като реална алтернатива на Запада. Докато страната ни се стреми към все по-голямо засилване на интеграцията към ЕС и НАТО,  български министър говори за „полъха на промяната“ в Руското посолство“, посочи депутатът.

Припомняме, че ДБ внесе сигнал до ДАНС за това, че централата на БСП във Варна, откъдето е Гуцанов, се ползва като консулство на руската федерация след прогонването на дипломатите от него с нахлуването в суверенна Украйна. ДАНС отвърна, че не е нейна работа – Министерство на външните работи било отговорно.

С назначаването на Зафиров за вицепремиер пък от коалицията „Продължаваме промяната-Демократична България“ споделиха пред Клуб Z притеснения, че като заместник министър-председател той ще има допуск до класифицирана информация.

Припомняме също така, че след осъдителни декларации на парламента, президента и Министерския съвет с нахлуването в Украйна, Москва извади България от кръга с „приятелските държави“.

На този фон Георг Георгиев (министър на външните работи) се срещна вчера с посланиците на страните от ЕС.

„Министър Георгиев и европейските посланици обмениха позиции относно актуалните развития в региона на Близкия изток, политиката по отношение Украйна в отговор на руската агресия и други въпроси от международния дневен ред. Българският първи дипломат изтъкна, че ще работим в тясно сътрудничество с новата администрация на САЩ, за да се справим с належащите глобални предизвикателства заедно“, четем из съобщението на МВнР за срещата.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Advertisement

Facebook

Календар

март 2025
ПВСЧПСН
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Advertisement

Популярни