Connect with us

Свят

Скандал: Британският парламент спира работа от 9 септември

Публикувана

на

Британският парламент спира работа от 9 септември до 14 октомври, обяви британският премиер Борис Джонсън. Тази маневра бе определена като конституционен скандал от председателя на Камарата на общините в британския парламент Джон Бъркоу, предаде АФП. В същия регистър се изказа и бившият министър на финансите Филип Хамънд. Недоволството е породено от факта, че парламентът ще заработи само две седмици преди предвидената дата за Брекзит.

 

До решението се стигна след като Джонсън поиска от британската кралица Ешзабет Втора да разпусне парламента. Тя подкрепи искането му. Коментатори отбелязват, че ако беше отхвърлила желанието му кризата щеше да е още по-голяма. На 14 октомври парламентарната сесия ще бъде подновена с традиционното слово на кралицата, в което тя ще представи програмата на правителството.

„Британските депутати, които искат да спрат Брекзит без сделка, имат два избора: да променят закона или да сменят правителството. И ако те не направят нито едното, нито другото, Великобритания ще напусне Европейския съюз на 31 октомври“, заяви лидерът на Камарата на общините Джейкъб Рийс-Мог, цитиран от Ройтерс.
„Всички тези хора, които надават вой и скърцат със зъби, знаят, че има два начина да се направи онова, което те искат. Единият е да бъде сменено правителството, а другият – да бъде променен законът. Ако те нямат куража да направят едното или другото от тези две неща, тогава ще напуснем ЕС на 31 октомври в съответствие с резултата от референдума за Брекзит“, каза евроскептикът Рийс-Мог пред Би Би Си.
Рийс-Мог припомни, че във Великобритания не е имало прецедент монарх да отхвърли подобно искане на министър-председател.
Сега Европейският съюз трябва да реши дали е готов да предоговори една „разумна сделка“ по развода или да „продължи да настоява за васалитет“, което ще принуди Великобритания да напусне без споразумение, подчерта лидерът на Камарата на общините.
Британският министър на отбраната Бен Уолъс определи спирането на работата на парламента като нещо обичайно. „Това се случва всяка година“, каза той в Хелзинки, където пристигна за неофициална среща с колегите си от ЕС. По традиция британският парламент преустановява работа за няколко седмици през септември заради годишните конференции на политическите партии. Но сега удължаването на тази ваканция до 14 октомври, тоест с 12 дни след края на последната годишна конференция.
Лейбъристката партия ще поиска в понеделник извънреден дебат за Брекзит, заяви днес говорителят на основната опозиционна сила във Великобритания за търговията Бари Гардинър. Това може да даде възможност за приемане на законодателство за блокиране на Брекзит без сделка, отбелязва Ройтерс.
Откритата онлайн петицията срещу решението на британския премиер да преустанови работата на парламента вече е събрала 1,3 милиона подписи, предаде Франс прес. В Обединеното кралство всяка петиция, подписана от 100 000 души, трябва да доведе до дебати в парамента по въпроса. Недоволните от хода на Борис Джонсън, който ще улесни Брекзит без сделка, определят решението му да блокира на практика за известно време парламентаристите „държавен преврат“. Хиляди хора се събраха на протестни демонстрации в Лондон, Манчестър, Единбург и други големи градове на Обединеното кралство. В началото на годината петиция за отмяна на Брекзит събра рекордните 6,1 милиона подписа и беше обсъдена в парламента, но това не забави подготовката за излизане на Великобритания от ЕС.

Американският президент Доналд Тръмп похвали британския премиер Борис Джонсън за решението. „Борис е точно това, което Великобритания чакаше, и ще докаже, че е „велик човек. Обичам Великобритания“, написа Тръмп в Туитър.

Британската лира се обезцени с 0,6 процента спрямо еврото и долара в резултат на новината.

Оставка

Лидерът на Консервативната партия на Шотландия Рут Дейвидсън подаде оставка с аргумента, че повече не може да съвместява политическата си кариера и семейния си живот.

Малка подкрепа

Само 27% от британците подкрепят едномесечното прекратяване на работата на парламента, разпоредено от британския премиер Борис Джонсън. 47% са против, показва допитване до общественото мнение, осъществено от ЮГав, предаде Ройтерс. Анкетата по поръчка на в. „Таймс“ е извършена сред 5734 британци. Тя показва още, че 51 процента от поддръжниците на напускането на ЕС подкрепят преустановяването на работата на парламента.

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни