Connect with us

България

Шефът на Пентагона ще иска ПВО от България за Украйна. Какво знаем за системите С-300?

Публикувана

на

В материал, който описва как Русия търси нови попълнения и тактики за войските си в Украйна, Би Би Си коментира, че американският министър на отбраната Лойд Остин е на обиколка в Европа, по-специално в България и Словакия, за да обсъди със съюзниците на НАТО „системите за противовъздушна отбрана, с които украинците знаят как да работят”, съобщи БиБиСи

„Напредъкът на руските войски в Украйна като цяло е в застой”, казва високопоставен американски служител пред медията.  Руснаците са изстреляли над 980 ракети. Руските военни са посветили 75% от общия си батальон на тактически групи в инвазията. В южната част на Украйна руски военни кораби обстрелват райони около Одеса и има повишена военноморска активност в Северното Черно море. Мариупол е изолиран.На север руските настъпления като цяло са в застой близо до Киев.

„САЩ разговарят със съюзници, които имат системи за противовъздушна отбрана, с които украинците знаят как да работят – и можем да очакваме системите за противовъздушна отбрана да бъдат обсъдени по време на пътуването на американския министър на отбраната Лойд Остин в Словакия и България”, съобщава още медията. Словакия и България разполагат със зенитни системи С-300, съветско производство, с които може да борави украинската войска. Словакия вече даде съгласие срещу американски ПВО системи.

Словакия вече даде принципното си съгласие нейната система за ПВО да бъде предоставена на Украйна с условието веднага да бъде заменена от друга. Българското правителство отговаря с мълчаливо несъгласие на исканията на Украйна за военна помощ. Причината е, че коалиционният партньор БСП е против. Не е съвсем ясна и позицията на президента Радев да се помогне на Украйна с оръжие. Той  е по-активен в странното настояване не натовски самолети, а български МиГ да пазят българското небе, при положение че е ясно, че българските изстребители са малко и в недобро техническо състояние.

Според “Шпигел”, цитирани от “Дойче веле”, Министерството на отбраната на САЩ води разговори със Словакия и България за доставката на системи С-300 за Украйна. Полша и Германия вече са се съгласили, според Си Ен Ен, да предоставят в замяна ракети “Пейтриът” на Словакия.

Говорителят на Държавния департамент Нед Прайс посочи, че САЩ продължават да водят разговори със съюзниците за осигуряване на съветски противоракетни системи с голям обсег на Украйна, както и муниции за тях. Остин се очаква да пристигне в България в края на седмицата и да проведе срещи с висшето цивилно и политическо ръководство на страната.

По-късно бе обявено официално, че министър-председателят Кирил Петков ще проведе среща със секретаря по
отбраната на САЩ Лойд Дж. Остин в събота, 19 март. В рамките на разговора, който ще се състои в Министерския съвет, Петков и Остин ще обсъдят теми от интерес и за двете страни. След срещата българският премиер и секретарят по отбраната на САЩ ще направят изявления за медиите, информираха от правителството.

Според Уикипедия България разполага с 10 установки С-300, които са в два дивизиона по 5 комплекса. Армията вади част от тях по време на няколко военни парада. Те се считат за едно от най-добрите въоръжения в българската армия, макар да са придобити още по съветско време. Зенитно-ракетните системи от този вид служат за прихващане и унищожаване на вражески ракети. С-300 са в основата на С-400 „Триумф“, от които наскоро купи Турция.

Какво знаем за тях?

С-300 са най-добрите и модерни ПВО системи на въоръжение в Българската армия. Заради високите им възможности и добро състояние ракетите защитават най-важните и стратегически обекти у нас, като АЕЦ Козлодуй и София.

 

Страната ни има общо 10 установки – два дивизиона с по 5 комплекса. Системата е закупена от София през 1988 година, а установките са базирани край Банкя.

Един комплекс е съставен от мобилен ракетоносец с 4 ракети, мобилен радар и команден пункт.

Именно наличието на С-300 в арсенала на армията ни нарежда България на второ място по ПВО възможности на Балканския полуостров. Първа е Турция, която има С-400. Гърция и Румъния са другите страни, притежаващи бройки от С-300.

ПВО системата С-300 е равностойна на американската „Пейтриът“, но има някои предимства. Тя покрива радиус от 360 градуса, спрямо 120 градуса на щатската ПВО система.

Ракетите C-300 са базирани на колесни превозни средства, което ги прави силно мобилни и трудни за засичане от противника. Времето за оперативно разгръщане е само пет минути.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни