България
СГС не е снемал Петьо Еврото от бюлетина за издирване на Интерпол
Публикувана
преди 1 месецна
От
Ива Оприкова
Софийският градски съд не качва и не снема от издирване в Интерпол лица в досъдебно производство. Това е правомощие единствено и само на МВР, заявиха пред Нова телевизия от Софийски градски съд.
Поводът за питането е твърдение в парламента на зам.-вътрешния министър Любомир Йосифов, че съдът е свалил от издирване в Интерпол Петьо Петров.
„Съдът не контролира работата на МВР и не може да му дава указания в тази насока. Нито е бил сезиран с искане за качване или снемане на лице в Интерпол, нито се е произнасял за такова. За конкретния случай през декември 2023 г. съдът, в лицето на Софийския градски съд и след това и Софийския апелативен съд, не е разрешил на СГП да издаде Европейска заповед за арест спрямо Петьо П. по обвинение за вещно укривателство в особено големи размери, тъй като не е намерил достатъчно основания да го направи“, казаха от съда.
В четвъртък зам.-министър Йосифов оправда МВР точно със съда, заявявайки, че през декември 2023 г. с определение на Софийския градски съд Петров е снет от издирване по линия на Интерпол с т. нар. червена бюлетина и е оттеглена европейската заповед за арест.
В студиото на телевизията темата коментира и депутатът от ГЕРБ Тома Биков. С уговорката, че самият той не е наясно кой, как и дали издирва Петьо Еврото. Биков обаче смята, че бившият следовател, обвиняем по случая „Осемте джуджета“ за търговия с влияние, не се намира в границите на страната.
„Имам право да не вярвам на тези организации и не вярвам, че този човек, Петьо Еврото, е в България.“ Това каза депутатът от ГЕРБ-СДС Тома Биков в студиото на „Събуди се“. Неговото мнение е, че МВР трябва по-активно да работи с колегите си от чужбина, за да го намерят по-бързо. Депутатът демонстрира, че не е наясно как и дали се издирва Петьо Петров. Петър Петров – Еврото е издирван в 8 балкански държави, както и в България и по-конкретно – във Враца и София, стана ясно по време на изслушването на МВР и ДАНС в пленарната зала преди три дни. Той обаче не е открит.
От ПП-ДБ обвиниха институциите, че не изискали документи от граждански сдружения, за които се твърди, че са изтекли от архив на МВР и заключиха, че над случая има политически чадър. Останалите в НС пък им напомниха, че парламентът не е разследващ орган и службите не могат да разкрият класифицирана информация по разследването без разрешение на наблюдаващ прокурор.
Вътрешният министър Даниел Митов ще трябва да се яви в парламента, за да отговори устно на депутатски въпрос на Лена Бориславова (ПП-ДБ). Това се разбра от нейно интервю за Нова тв.
Миналата седмица БОЕЦ извадиха на бял свят документи, за които се твърди, че са от архива на укриващия се от години бивш следовател, а кибергрупата BG Elves съобщи, че той е локализиран в Гърция само по отворени данни. В арфива има хиляди страници, пълни със специални разузнавателни средства, справки от ДАНС, МВР, подписани и неподписани прокурорски актове.
Бориславова обясни, че отговорите на зам.-министъра Любомир Йосифов, както и на шефове на служби в парламента в четвъртък са били крайно незадоволителни.
„По време на изслушване в пленарна зала в четвъртък, на въпроса дали след като се разпространиха данни от личния архив на Петьо Петров – Еврото, дали МВР случайно са направили оперативка по темата, дали са решили да създадат работна група… отговорът от всички институции освен тъпо гледане в масата пред тях е, че не знаят за такива документи, и че освен ако някой не им ги принтира и занесе лично, и ги помоли да разследват, те няма да го направят“, каза депутатката.
vlastta.bg


КС обяви за незаконен избора на 16 депутати

Депутатите се събират извънредно за изборния скандал: Кой възпрепятства КС?

На сметката на ЕП и ЕК: Щетите по Дома на Европа след протеста на „Възраждане“ са за €180 хил.

Борисов: Натъжен съм от ДПС-ДПС. Най-опасен съм, когато съм тъжен
