Connect with us

Съд и прокуратура

Прокуратурата се задейства: Започва разследване и срещу Пеевски, и Желязков

Публикувана

на

Прокуратурата публикува първата си позиция след налагането на санкции от страна на САЩ срещу Делян Пеевски, Васил Божков, Илия Желязков и още трима подсъдими бивши държавни служители.

Спрямо всички лица, посочени в доклада на САЩ за налагане на санкции, ще бъдат предприети всички необходими действия по закон за проверка на оповестената от американските власти информация, включително чрез изискване на допълнителна информация по надлежния ред. Това се казва в официалната позиция на държавното обвинение.

Без да говори с имена, прокуратурата разказва, че срещу четирима от санкционираните вече е предприела действия. Но премълчава защо не е „работила“ по другите двама от санкционираните – Пеевски и Желязков. „В обвинителния акт по КТБ няма Пеевски, но ги няма и Путин и Обама. По време на разследването не са установени неща, свързани с господин Пеевски. Няма данни, че той е получавал пари от КТБ“. Това е една от емблематичните фрази на Гешев за Пеевски, казана през юли 2017 г., когато Гешев беше само шеф на спецпрокуратурата и наблюдаваше делото за източването на КТБ.

„Още през 2018 г. Специализираната прокуратура е провела разследване срещу две от лицата, бивши представители на изпълнителната власт, в хода на което са  доказани злоупотреби с български документи за самоличност. Те са предадени на съд за участие в организирана престъпна група, създадена с цел искане и получаване на подкупи, търговия с влияние и изпиране на пари. Към момента делото се разглежда от Специализирания наказателен съд“, пише сега прокуратурата по адрес на Харалампиев и Томов. За Манолев е обяснено, че през 2019 г. Окръжната прокуратура в Благоевград е внесла обвинителен акт за извършени незаконосъобразни действия с цел получаване на средства от фондовете на Европейския съюз.

Божков е споменат с образуваните дела срещу него и събрани доказателства „за ръководене на организирана престъпна група, съучастие в престъпления по служба, търговия с влияние, подкупи, изнудване и други престъпления с висока обществена опасност. Същият е привлечен задочно в качеството на обвиняем, тъй като се укрива от компетентните органи в чужбина с цел осуетяване на разследването и избягване на наказателна отговорност“.

„Прокуратурата напълно споделя позицията на американските ни партньори, че върховенството на правото и спазването на закона са в основата на всяка демократична държава и отстояването им е невъзможно без единно и последователно противодействие срещу организираната престъпност, прането на пари и корупцията“, пише още в позицията.

Гешев оценява високо американската помощ в борбата с организираната престъпност и корупцията. И твърди, че прокуратурата няма колебания да обвини когото и да е, когато има доказателства.

Прокуратурата е правила един формален опит за проверка срещу Делян Пеевски, докато той още беше депутат от ДПС. 

Проверката се водеше от прокурора Боряна Бецова по сигнал на „Протестна мрежа“ през 2014-2015 г. и завърши с извод, че няма достатъчно данни за образуване на досъдебно производство по подозренията за укриване на данъци, пране на пари, търговия с влияние и съмнения за неправомерен достъп до класифицирана информация.

Пеевски не беше привлечен към отговорност и по мегаделото „КТБ“ въпреки множеството твърдения на банкера Цветан Василев, с които го уличаваше в престъпления. 

Прокуратурата не е съобщавала дали досега е водила проверки или досъдебни производства, свързани с данни за престъпна дейност от страна на Илко Желязков. Като зам.-председател на Бюрото за контрол на СРС обаче той разполага с достъп до класифицирана информация, който досега не е отнеман заради неблагонадеждност.

vlastta.bg

 

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни