Connect with us

България

Продължава натискът върху България заради ветото относно Северна Македония

Публикувана

на

Германия и Съединените щати продължиха да настояват Северна Македония да получи възможност за преговори с Европейския съюз до края на годината, а междувременно в Скопие опозицията нагнетява напрежението след няколко жеста, направени от премиера Зоран Заев към България, и след малко започва две „протестни блокади“.

 

Северна Македония все още има шанс да проведе първата междуправителствена конференция с ЕС тази година, обяви германският канцлер Ангела Меркел. На видеоконферентна среща с евродепутати тя заяви, че има „трудности“ в опитите това да стане реалност и „остава нуждата от преговори между България и Северна Македония“. Канцлерът все пак се надява и това да стане до края на германското председателство на Съвета на ЕС, което приключва след месец.

 

Освен Меркел напрежението между България и Северна Македония, довело до българското вето за първата междуправителствена конференция (същинско начало на преговорита с ЕС) на Скопие, коментира и бившият посланик на Вашингтон в Скопие, а днес – помощник държавен секретар за Европа и Евразия Филип Рийкър.

 

В писмо, изпратено в петък до македонския премиер Зоран Заев, той повтори позицията на САЩ, че Северна Македония и държавите от блока трябва да „продължат да решават двустранните спорове извън процеса на разширяване на ЕС, докато желаещите (членство) едновременно с това напредват с отварянето и затварянето на глави“. По думите му САЩ ще продължат да подкрепят усилията на Северна Македония да преговаря, за да осигури бъдещето си.

 

Преди десет дни Държавният департамент изрази разочарованието си от българското вето.

Протести и пътна карта

След уикенд на спекулации, в който опозицията в Скопие говореше за „разпарчетосване на Северна Македония“, и на сигнали за публична подкрепа на кабинета за въвеждане на „пътна карта“ като компромис за Договора за добросъседство ВМРО-ДПМНЕ на Християн Мицкоски започна нов етап в кампанията си срещу компромис между София и Скопие.

 

ВМРО-ДПМНЕ поведе и снощи демонстрация в много македонски градове с твърдението, че тя е срещу много проблеми във властта – престъпността, корупцията и „търгуването с македонската идентичност, държава и минало“. Колони от автомобили преминаха в знак на протест през Струмица, Гевгелия, Крушево, Струга, Гостивар, Кичево и още няколко града.

 

Днес обаче, в 13:30 ч. българско време, започва нова инициатива – „блокада“ на правителството и външното министерство в Скопие – и причините за нея, изглежда, са изцяло свързани с България.

 

 

„Това са исторически моменти. Това са моменти, когато се решава за бъдещето на македонския народ, македонската нация, моменти, когато се потвърждава тезата, че договори, подписани набързо, не само не са решение, а напротив – сами по себе си представляват проблем за бъдещето на (Северна) Македония в рамките на ЕС“, заяви във видеообръщение Мицкоски. По думите му „само политически аматьор може да подпише договор, в който критерият за напредъка на (Северна Македония) и интеграцията в ЕС ще са лингвистичните проблеми и проблемите с историята“.

 

Това става в момент, когато Заев прави отстъпки, както в разбирането си за историята (които обаче не са подплатени с решения на смесената историческа комисия,  чиито обсъждане предстои догодина), но и с готовност пътна карта за изпълнението на Договора за добросъседство да се приеме двустранно. Скопие повтаря червените си линии, че няма да преговаря за езика и идентичността, а това означава, че до момента не е приемливо българското искане в преговорната рамка и в присъединителния процес да се използва само понятието „официален език на Република Северна Македония“ вместо „македонски език“. Опозицията настоява, че Заев води „тайни“ преговори и че трябва да каже на обществеността какво е съдържанието им.

Позицията на Мицкоски за критериите, която частично изразява и българското правителство, фактологично не отговаря на действителността. В Договора за добросъседство от 2017 г. никъде не е записано намирането на решение на историческите спорове като критерий за начало на преговорите. Отсъства и всякакво задължение Северна Македония да нарича езика си „официален език на Република Северна Македония“, както настоява България. Той е подписан на двата езика „според конституциите“ на държавите, но във формулировката фигурира „македонски език“. Липсва и ангажимент дори тази формулировка да се използва в присъединителния процес.

След призива на Мицкоски политиците да „не дръзват да разпарчетосват македонската идентичност, македонския език, македонската история, традиция, обичаи“ управляващият Социалдемократически съюз на Заев обвини ВМРО-ДПМНЕ, че само „създава истерия“ и фалшиви новини, без да може да аргументира позицията си. С тази позиция излизаше и първият кабинет на Заев по време на преговорите с Гърция, довели до смяна на името на Република Македония и превръщането ѝ в Република Северна Македония.

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни