България
Премиерът Главчев лично ще раздава номерцата за Дунав мост при Русе
Публикувана
преди 2 седмицина
От
Ива ОприковаСлужебният премиер Димитър Главчев разпореди да бъдат предприети незабавно мерки за реорганизация на движението при Дунав мост при Русе. Това съобщават от пресцентъра на Министерския съвет относно сигналите на превозвачи, че им се иска такса при преминаването на частния паркинг на Дунав мост.
По този повод Главчев е провел разговор с министъра на вътрешните работи Атанас Илков, министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, министъра на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова, директора на Агенция „Митници“ Георги Димов и с областния управител на област Русе Драгомир Драганов.
Вчера в репортаж на Нова телевизия отново бе показано, че служители на неизвестна фирма остават при така наречените буферни паркинги от преди приемането ни в Шенген, когато на границата се чакаше с дни, а шофьорите бяха принудени да ползват паркинг срещу заплащане и то на частна фирма. Държавата се сети, че може да поеме управлението на буферните паркинги по границите
Търсят се спешни мерки за облекчаване на трафика
Още в първия ден от новата година се оказало, че за да преминат границата с Румъния, шофьорите трябвало първо да получат номер от частен паркинг и то при условие, че опашка на „Дунав мост“ няма.
Нова телевизия излъчи запис на разговор между шофьор и служител, който заплашва с полиция, ако не се вземе номерче. Имало и заповед на кмета – всички превозни средства да се регистрират във виртуалната опашка.
От Министерство на транспорта са заявили, че нямат правомощия за организацията и че целта на виртуалната опашка е да помага на шофьорите, а не да им пречи.
От регионалното министерство прехвърлиха въпроса към Община Русе, тъй като паркингите са урбанизирана територия и се стопанисват от общината, която и организира движението.
Кметът на Русе защити днес системата за „виртуална опашка“ за камиони на Дунав мост.
Както стана ясно, шофьори на камиони са карани да спират на частен паркинг до границата, за да се запишат във „виртуална опашка“ – въпреки отпадането на шенгенската граница от 1 януари 2025 година. За случая сигнализираха потърпевши пред Нова тв. Те твърдят, че цивилни служители насочват към паркинга въпреки липсата на опашки на моста. Заплашвали ги с полиция, ако не се регистрират.
Макар че премиерът Димитър Главчев назначи проверка, днес на брифинг кметът и областният управител на Русе не осъдиха тази практика.
„Камион не е каран да плаща такса, за да вземе номер. Вземането на номер е безплатно. Ако няма опака, няма нужда да бъде спиран”, заяви кметът Пенчо Милков.
Според него номерът се взема и се ползва в случай, че на границата има опашка, а ако няма – се преминава директно„Когато се появи опашка, ще реагираме съобразно с проблема. Имаме система, която работи, когато имаме опашка. Когато няма опашка, камионите трябва да преминават. Напрежение няма. Това, че някой спазва реда и взема номер, в крайна сметка осигурява обществения ред. Стотици камиони са научили, че в този град има ред”, добави кметът.
Той смята, че електронна опашка трябва да има за всеки граничен пункт и това да се организира от държавата, а не като сега – от частни паркинги.
„Всички кабинки на граничния пункт бяха празни, нямаше нито „Митница”, нито „Гранична полиция”. Имаше два екипа, които проверяваха по анализ на риска. Беше спокойно“, каза на свой ред областният управител на Русе Драгомир Драганов.
„Категорично не е вярно, че полицаи пренасочват тежкотоварен трафик към паркингите в зоната на „Дунав мост”, заяви директорът на Областната дирекция на МВР ст. комисар Николай Кожухаров. Припомняме, че въпросният паркинг беше изграден върху общински терен, но от частна фирма през 2023 година. В свое разследване тогава Антикорупционният фонд посочи, че е имало някои притеснителни моменти в провеждането на тръжната процедура за изграждането на буферния паркинг. В процедурата тогава са участвали само две фирми, които са пряко или косвено свързани с Размиг Керопе Чакърян – Ами, с когото се свързват операторите на паркинга на ГКПП „Капитан Андреево“, а и граничната профилактична дезинфекция, събирането на държавни такси, лабораторията за фито-санитарен контрол и други, свързани с граничния контрол дейности.
vlastta.bg