Спорт

Празник в Разград: „Лудогорец“ с осма поредна титла

Публикувана

на

Лудогорец е шампион на България за осми пореден път. Разградчани победиха с 4:1 Черно море у дома в последния плейофен кръг и по този начин си гарантираха трофея. Хеттрик за успеха срещу отслабения отбор на „моряците“ записа Якуб Шверчок, а първият гол в срещата беше дело на Димо Бакалов.

По същото време ЦСКА победи с 1:0 Ботев Пловдив на „Българска армия“ и завърши само на точка зад шампиона в крайното класиране.

В Разград Черно море излезе с експериментален състав, в който липсваха някои основни футболисти, включително най-опитният Георги Илиев, двамата вратари Георги Китанов и Иван Дюлгеров, и защитниците Пламен Димов и Виктор Генев.

Според информации в пресата, те са били тествани на детектор на лъжата заради други срещи от първата шестица и не са издържали проверката.

Лудогорец започна малко нервно мача, но откри резултата още в 10-ата минута с куриозно попадение. Младият вратар на Черно море Иван Дичевски боксира лошо едно центриране, Светослав Дяков прати балонна топка към вратата, а там Димо Бакалов спечели въздушния двубой и добута във вратата за 1:0.

В 24-ата минута обаче Жоржиньо изравни за гостите, след като беше оставен напълно сам в пеналта и засече центриране отдясно.

Точно 10 минути по-късно „моряците“ отново направиха елементарна грешка и подариха още един гол на Лудогорец.

Патрик Андраде изби нескопосано една центрирана топка в наказателното поле, тя попадна в Якуб Шверчок, който отблизо довкара за 2:1.

Малко по-късно Мирослав Енчев беше близо до изравняване, но Пламен Илиев направи страхотно спасяване на голлинията си.

В 57-ата минута Лудогорец реши всичко с трети гол. След центриране от корнер Козмин Моци отклони с глава, а Шверчок също с глава покачи на 3:1.

В 71-ата минута Шверчок оформи хеттрика си след отличен пробив на Доминик Янков и празненствата в Разград можеха да започнат.

На „Българска армия“ ЦСКА спечели с късен гол, като преди това вратарят Даниел Кайзер запазваше нулевото равенство с героични спасявания.

През първата част имаше някои нелоши положения, а „червените“ водеха играта, но не успяха да поведат. И след почивката нападенията на ЦСКА оставаха без резултат, а случващото се в Разград обезсмисли крайния изход от тази среща.

Десетина минути преди края домакините направиха три поредни пропуска, започнали с греда на Пинто, а после Даниел Кайзер направи феноменално спасяване. Секунди по-късно вратарят се отчете с нова намеса.

Кайзер спаси и още един удар на Пинто към края. В 90-ата минута обаче, след поредното центриране от корнер, Жоржиньо донесе победата на „армейците“.

Главният мениджър на ЦСКА Стойчо Стоилов заяви, че „червените“ са по-силни от Лудогорец и са моралните шампиони на България.

„Ние сме моралните шампиони, на нас всеки един мач ни беше на 100%. Когато играеш честно футбол, се губят точки. Но виждате, че един слаб отбор с поредните шпалири, както се казва, стана за втора поредна година незаслужено шампион. Миналата година също бяхме по-добрият отбор от тях. Не само Ботев Пловдив отне титлата на Лудогорец. Виждате, че и Черно море с тези юноши… Поне военните имаха чест, но тази дума в България не съществува“, отсече Стоилов.