България
ПП-ДБ със 7 изисквания към ГЕРБ, ако не приемат следва остaвка на кабинета „Денков“
Публикувана
преди 1 годинана
От
Ива ОприковаПП и ДБ поставиха 7 условия за „гарантиране на реформаторската програма“ от ГЕРБ и обвиниха партията на Бойко Борисов, че нарушава декларацията, с която Николай Денков и Мария Габриел „скрепиха“ ротационния кабинет.
„При неизпълнение на тези седем гаранции ние ще поискаме оставката на правителството„, каза Кирил Петков.
„България има нужда от това реформаторско правителство да продължи и да не влезем в политическа криза, но това не може да стане на цената на превзети регулатори и псевдореформи“, каза още той след среща на парламентарната група.
Той покани представители на ГЕРБ за преговори в събота по документ със заглавие „Механизъм за гарантиране на реформаторската програма“, който да се подпише от Николай Денков, Мария Габриел и председателите на групи.
Какви са 7-те гаранции, поискани от ПП-ДБ
- общ борд за назначение на регулаторите
- да се спазва вече одобрената обща законодателна програма
- пътна карта за съдебната и конституционна реформа
- реформа в службите
- съгласуван закон за антикорупционната комисия
- прератбока на Изборния кодекс
- обща позиция за законността на референдума на „Възраждане“
Как се стигна дотук?
Николай Денков посочи конкретната повратна точка – изборът на Борислав Сарафов за и.д. главен прокурор от Прокурорската колегия на ВСС (вместо от Пленума, който е общото събрание на кадровиците при съдиите и при прокурорите в съвета). Оттам нататък, според Денков, ГЕРБ са спрели да изпълняват договорената обща законодателна програма с ПП-ДБ.
За една седмица този разрив се прояви неколкократно:
- ГЕРБ и ДПС бламираха проектозаконите на ПП-ДБ и Министерски съвет (от служебния кабинет) за реформата в КПКОНПИ – напред продължиха само предложенията на ГЕРБ
- ГЕРБ и ПП-ДБ лансираха две различни кандидатури за еврокомисар
- Бойко Борисов заплаши да разпредели всички председателски места на парламентарните комисии, без да допусне ПП до тях
- ГЕРБ и ДПС форсираха избор на управител на БНБ, председател на Сметната палата и ръководител на НЗОК
- Правната комисия не успя да формира мнозинство за дневния си ред, когато трябваше да изслуша правосъдния министър Атанас Славов по повод случващото се около избора на Борислав Сарафов. Изслушването на Славов в пленарната зала стана в отсъствието на цялата парламентарна група на ПП-ДБ.
vlastta.bg