България
Пак скандал: Кабинетът „Борисов 3“ подписало договор – 182 млн. лв. за правителствен център
Публикувана
преди 3 годинина
От
Ива ОприковаОгромни суми държавни пари са дадени без обществени поръчки, обявиха от регионалното, икономическото и финансовото министерство на пресконференция в Министерския съвет.
40-42% от парите, които държавните предприятия харчат, са без обществени поръчки, каза финансовият министър Асен Василев.
Той обясни, че „ин хаус“ поръчките се дават, когато има общинско, държавно предприятие, което може да свърши работата, което означава да няма подизпълнители. Но е правено точно това – давани са пари на подизпълнители без търг и конкурс. Василев каза, че така са раздадени на „наши фирми“ 8.6 млрд. лева за една година.
Това са всички пенсии за 9 месеца, обясни министърът. Детската болница, която не е разплатена в аванс и за която няма пари, е 100 млн., посочи той.
По думите му по АМ „Хемус“ сме платили 70%, а строителството, което е завършено, е 4% и 12% в строеж.
Нов скандален договор на предходното правителство освети служебният министър на икономиката Кирил Петков след днешното заседание на кабинета. Под шапката на Държавната консолидационна компания е сключен тайно и без обществена поръчка договор за 182 млн. лв. за изграждането на нов правителствен център, обяви Петков. Той не съобщи фирмата, която е сключила договора, но според финансовия министър Асен Василев и по този договор има авансово плащане.
От думите на Петков стана ясно, че новият център ще се изгражда на територията на „София тех парк“. Договорът е сключен на инженеринг – тоест фирмата изпълнител ще извършва и проектирането, и строителството. Така няма гаранции, че проектът и разходите няма да бъдат раздути, няма гаранции и че ще се постигне максимална функционалност при проектирането на новия център. Изобщо не е ясно какво е наложило спешното задвижване на този проект, за който се говори от години. Според Петков не е ясно защо точно в момента трябва да се строи правителствен център и не може ли средствата да се използват по-рационално.
Правителството се активизира изненадващо по тема нов правителствен център през март, когато главният архитект на София Здравко Здравков одобри нов устройствен план на два държавни терена в местността „Къро“ в столицата. ПУП-ът предвижда на два терена с обща площ от 24 811 кв. м. да бъде изграден комплекс от офис сгради с две високи тела – едното със 75 метра кота корниза, второто – с ограничение до 50 метра. Ще има и надземен гараж с ограничение за кота корниз до 20 метра. Двата имота попадат в смесена многофункционална зона според общия устройствен план на София и позволеният коефициент на интенизвност на застрояването е 3,5. При квадратура от 24 811 кв. м. това означава максимална разгъната площ на комплексна от 87 500 кв. м. над земята и 25 000 кв. м. подземно строителство, обясниха архитекти.
По същата схема – без възлагане по ЗОП, се извършват и уж спешните ремонти на язовири от държавното дружество „Монтажи“ под шапката на Държавната консолидационна компания. Тук за спешен ремонт бяха заложени над 400 язовира през 2018 г., а сега се оказва, че има готови само 10 обекта. И тук дейностите реално са извършени от външни фирми – 82% от ресурса от 630 млн. лв. е отишъл към 6-7 фирми, припомни министър Петков. Отделна тема са раздутите цени. Петков обяви още, че виждат проблемно „рейдърски“ поведение на ДКК и в отбранителната индустрия, като скоро по темата за дейността на компанията ще бъде публикуван доклад.
vlastta.bg