Connect with us

Свят

От неделя: Задължителен PCR тест за влизане в Германия

Публикувана

на

Всеки влизащ в Германия от 28 март ще трябва да представи отрицателен PCR тест, съобщи ДПА. Резултатите от теста трябва да бъдат показвани още преди качването в самолета за Германия пред съответния превозвач. Решението на германските власти ще бъде в сила поне до 12 май.

Лица, които не представят на авиопревозвача необходимото потвърждение, няма да бъдат качени на борда, се казва в съобщението на германското здравно министерство.

Първоначалната идея е била изискване да влезе в сила още от утре, но властите го отложиха до полунощ в неделя, за да могат пътниците и авиокомпаниите да се приспособят към него.Досега представянето на отрицателен тест беше задължително само за пътници, които пристигат от държави и региони, обявени от германските власти за зони с повишен риск.

Същевременно стана известно, че трите източни федерални провинции на Австрия – Виена, Долна Австрия и Бургенланд ще въведат нови ограничения за великденските празници поради нестабилната епидемиологична ситуация, позовавайки се на изявление на министъра на здравеопазването Рудолф Ансхобер.

По думите на министъра, по време на Великден в тези три региона се планира да се положат усилия за намаляване на социалните контакти, увеличаване на обема на тестване на населението, разширяване на списъка с места, където ще бъде въведено задължителното носене на защитни маски. „На Великденските празници ще бъде въведен етап на блокиране, т.е. от 1 до 6 април“, каза министърът. От 7 април е планирано тестване за коронавирус за достъп до нехранителни магазини.

От 1 до 6 април, заведенията за грижа за тялото, нехранителните магазини и търговските центрове ще бъдат затворени, респираторни маски FFP2 ще трябва да се носят на улицата в места с много хора. Предвижда се граничен контрол със съседните страни от изток (Чехия и Унгария), ще бъде задължително и носенето на маски в затворени помещения, когато повече от един човек се намира в едно и също помещение. Часовете в училищата след Великден също ще бъдат трансформирани в дистанционни

„Ние искаме да въведем ограничението за напускане на дома, както беше по време на коледните празници. От 00:00 до 24:00 с пет добре известни изключения“, каза министърът.

Както съобщи австрийският канцлер Себастиан Курц, излизането от карантината в Австрия след Великден ще става по региони, в зависимост от епидемиологичната ситуация във всеки от тях. Австрийското правителство планира да отвори улични тераси на ресторанти и кафенета, които да обслужват гостите от 27 март като част от постепенното излизане от карантината, но все още не е определило конкретна дата. Строгата карантина на Австрия беше облекчена през февруари. Ограниченията за туризъм, спорт, култура и кетъринг продължават да се прилагат от ноември 2020 г.

– Испания също смята да въведе ограничения по време на Великденските ограничения. Идеята бе обявена още на 10 март, но заради противоречия между отделните региони, окончателното решение бе взето едва сега. От петък 26 март до 9 април се затваря за движение периметърът на всички автономни общности. От 23:00 часа вечерта до 6:00 сутринта жителите нямат право да напускат домовете си, освен по основателна причина. Срещите на закрито са ограничени до 6 души, и то само, ако са роднини. Всяка от автономните провинции може да приеме още по-строги мерки на своя територия, стига да спазва договорените с централното правителство.

Испания възобнови днес ваксинациите с ваксината срещу ковид на компанията „Астра Зенека“. Заедно с още десетина европейски страни, страната преустанови миналата седмица употребата на ваксината заради опасения, че тя причинява сериозни странични ефекти, като например тромби. Впоследствие обаче европейските страни решиха да възобновят употребата й, след като Европейската агенция по лекарствата заяви, че ваксината е сигурна.

– Днес и утре евролидерите ще проведат видеоконференция, на която ще обсъдят пандемията от Covid-19 и международните отношения. В нея ще се включи американският президент Джо Байдън, който ще сподели гледната си точка за бъдещото сътрудничество. В поканата до европейските лидери председателят на Европейския съвет Шарл Мишел подчерта, че ускоряването на ваксинацията срещу  Covid-19 в ЕС остава основен приоритет. Лидерите ще дискутират също цифровия сертификат, който бе дебатиран в Европейския парламент и подкрепен от португалското председателство.

– Премиерът на Великобритания Борис Джонсън заяви, че от посетителите на пъбовете в бъдеще може да бъде искано удостоверение, че са ваксинирани, предаде БНР. Премиерът се яви пред парламентарната комисия за връзки с обществеността, където „хвърли няколко новинарски бомби“, както се изрази кореспондент на „Скай нюз“. Едната от тях е, че се обмисля дали хората трябва да доказват, че са ваксинирани, за да могат да посещават различни места, включително заведения, след като падне локдаунът. Решението дали да се изисква такъв документ, според Джонсън, трябва да бъде взето от конкретните собственици на пъбове или други места.

Правителствен източник заяви за Би Би Си, че става дума за някакъв вид сертификат или паспорт или пък отрицателен тест. Депутатът от Консервативната партия Стив Бейкър обаче критикува подобна мярка заявявайки, че това е „ужасен капан“ и несправедливо наказва онези, които са били посъветвани да не се ваксинират или просто не желаят да го направят.

– Броят на потвърдените смъртни случаи от ковид в Бразилия надхвърли 300 000Така южноамериканската страна стана втората в света, отбелязал такъв черен рекорд – на 14 декември тази бройка бе достигната в САЩ, но при много по-голямо население, предаде АП. Населението на САЩ е 328 милиона, а на Бразилия – 209 милиона. По данни на бразилското здравно министерство вчера в страната са регистрирани още 2009 починали от епидемията, но според бразилски медии реално те са повече. Във вторник страната стигна до рекорда от 3 251 починали за един ден от ковид и властите се опасяват, че април може да се окаже също толкова черен като март, тъй като болниците са пълни.

– Исландия, където живеят по-малко от половин милион души, може да се превърне в първата държава в Европа, справила се с COVID-19. Към настоящия момент там има само 20 потвърдени случая на коронавирус. Един човек се лекува в болница, като страната е имала общо 29 смъртни случая, което се равнява на 8.5 на 100 000 души.

– В Люксембург заведенията, затворени от края на ноември м.г., се готвят да отворят от 7 април – решението за това бе наречено „малка глътка въздух“ от премиера Ксавие Бетел, цитиран от „Франс прес“. Клиентите ще бъдат обслужвани до 18.00 ч. и правилата ще са строги – на една маса ще могат да седят само двама души, с изключение на семейства с повече членове. Рестрикциите за контактите и събиранията като нощният полицейски час от 23.00 ч. или ограничаване на посещенията до двама души при едно домакинство остават.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Advertisement

Facebook

Календар

април 2024
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Advertisement

Популярни