Connect with us

България

От фирмата на Кристиян: Обучаваше ГДБОП по киберсигурност. Атаката е дело на конкуренцията

Публикувана

на

Задържаният за кибератаката срещу базата с данни на НАП Кристиян Бойков, за когото по-рано стана ясно, че работи в компания за киберсигурност, се оказва, че сам е водел курсове за повишаване на уменията на служителите на ГДБОП по киберсигурност.

Това разкриха на брифинг адвокатите и юристконсултката на фирмата, в която работи той, цитирани от Нова телевизия.

Според тях няма доказателства, че именно Кристиян стои зад хакерската атака. Вместо това „доброжелател“ от конкурентна фирма може да е подал сигнал до ГДБОП срещу него, за да спре големи проекти, по които работи, с което да навреди и на компанията.

„Кристиян е най-удобното младо момченце. Обвинението срещу него е неясно, а той е твърде добър специалист, за да допусне грешка при подобна хакерска атака. Кристиян е човекът, който открива следи, но не оставя следи“, категорични бяха адвокатите му.

В „Тад груп“ той е бил нает на работа през 2017 г., след репортажа на „Господари на ефира“ за него и хахването на сайта на МОН. От фирмата останали впечатлени, лично юристконсултката го е издирила го и привлякла на работа. Решили, че е етичен и интелигентен, и трябва да стане част от екипа им.

От фирмата са категорични, че ще оставят Кристиян на работа и той може да се върне, веднага щом го освободят.

„Вярваме в неговата невинност“, казаха още адвокатите по негов адрес. Кристиян в момента не следва висше образование, но постоянно се е усъвършенствал, според мениджърите му.

Кристиян Бойков също така е викан като експерт по киберсигурност от Bulgaria On Air за различни техни материали по темата, съобщават от телевизията.

Междувременно от прокуратурата повдигнаха обвинение срещу Кристиян Бойков. Той е задържан за 72 часа. Мъжът вече е бил разпитан от служители на отдел „Киберпрестъпност“ в ГДБОП, съобщават от СГП.

Още във вторник служители на отдела със съдействието на „Информационно обслужване“ АД са установили, че файлът, който е изпратен до медиите, действително съдържа данни, съхранявани на сървъра на НАП. Установено е, че в един от файловете са налични данни, идентифициращи  наименованието на конкретна компютърна конфигурация, уникално потребителско име, дата, час и софтуерно приложение, послужило за прочитането на файла. В резултат на оперативно – издирвателни мероприятия и компютърно – разузнавателни действия е установено, че потребителското име се ползва от К. Б. – на 20 години от гр. Пловдив.

Под ръководството на СГБ служители на полицията са претърсили офиса, в който работи младият мъж, както и дома му в София и в Пловдив. При тези действия са иззети компютърни конфигурации, хард дискове, флаш памети и 2 бр. мобилни телефони.

Събраните до момента доказателства са оценени от СГП като достатъчни, за да обосноват привличането на К. Б. към наказателна отговорност за престъпление по чл. 319 б, ал.5, т.2, вр. с ал.1 от Наказателния кодекс, се казва в съобщението на прокуратурата.

Ако бъде признат за виновен, младежът ще получи присъда от 5 до 8 години лишаване от свобода и глоба до 10 хил. лв.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни