Connect with us

България

Нов план за Борисовата градина-премахват стадион „Юнак“ и преустройват „Маймунарника“

Публикувана

на

Дълго чаканият проект за първия Подробен устройствен план (ПУП) на Борисовата градина е готов и екипът от ландшафтни архитекти начело с Атанас Ковачев ще го внесе утре за обсъждане в Направление „Архитектура и градоустройство“ на Столичната община. „В плана ясно се посочва какво ще е позволено и какво не през следващите 15-20 години в най-голямата зелена площ на София“, обяви Ковачев.

 

„В момента процентът на застрояването в парка е твърде голям. Нормативът е 2-3% от площта, а тук е много над 10%“, заяви той пред „Дневник“. И националният стадион, и стадион „Българска армия“, и колодрумът остават, защото вече са построени и няма как да ги махнем, но без да се увеличава тяхната площ“, подчерта той. Планът предвижда до стадионите да не могат да влизат никакви коли с изключение на автобуса на играещите отбори, линейка или пожарна кола при нужда.

 

Не се предвижда никакво ново застрояване в целия парк, но се планира премахване или преместване на много други обекти от сегашните им места в Борисовата градина.

 

Предлага се пространството около езерото „Ариана“ да се освободи от всички временни павилиони, които са се превърнали в постоянни. Да остане единствено ресторантът в езерото. На мястото на стадион „Юнак“ да има зелена морава с пейки за срещи, е залегнало в проекта.

 

„Веселото село“ също ще се премахне, а Маймунарника ще се трансформира в място за срещи и дискотека, но без алкохол, обясни Ковачев. В изготвения ПУП конната база трябва да се премести към Ловния парк, а настоящата автокъща „Капитолия“ да се превърне в обществен подземен паркинг за над 100 автомобила.

 

През 2015 г. екипът на Ковачев спечели с голяма преднина националния конкурс за изготвяне на ПУП на Борисовата градина, защото неговият проект е бил най-консервативният и най-щадящ зеленината в парка. В журито, ръководено от Пенчо Добрев, са участвали всички председатели на комисии към Столичния общински съвет, както и експерти по културно наследство.

 

Сега изготвеният ПУП ще бъде внесен преди великденските празници в Направление „Архитектура и градоустройство“ на Столичната община. През май той ще бъде качен на сайта на общината за запознаване на обществеността и през юни трябва да започне общественото обсъждане. Всички предложения на граждани, фирми и организации ще бъдат разгледани от Общинския експертен съвет и по негова преценка някои от тях може да бъдат включени в ПУП-а.

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни