България
Много шум за нищо: ПП-ДБ и ГЕРБ си стиснаха ръцете за дерогацията, за бюджета и за вота…
Публикувана
преди 10 месецана
От
Ива ОприковаСлед две провалени заседания на парламента за гласуването на вота на недоверие към правителството и демонстрацията от страна на ГЕРБ и ДПС с невлизане в зала, както и със серия от обвинения, че ПП-ДБ е в нова коалиция с БСП, „Възраждане“ и ИТН за дерогацията за „Лукойл“, в ранния следобед в петък представителите на трите управляващи (под една или друга форма) партии се появиха пред медите, за да обяват, че са се разбрали.
„В сряда ГЕРБ-СДС и ДПС ще участват в кворума на парламента, за да покажат, че евроатлантическото мнозинство съществува“, обяви на брифинг в парламента председателката на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова.
До решението се е стигнало след интензивни разговори между двете формации и финансовия министър Асен Василев. На нея ГЕРБ-СДС и ДПС са поставили условия, свързани с дерогацията, бюджета и „демонстрация на евроатлантическото мнозинство”.
Отмяната на дерогацията няма да стане за три дни, както настояваха до последно от ДПС и ГЕРБ, а на два етапа – съответно от 1 януари и от 1 март 2024 г.
„Първата стъпка е от 1 януари – спиране на квотите за износ. Втората стъпка е от 1 март – окончателна отмяна на дерогацията, като на този преходен период сме се съгласили единствено и само, за да няма финансови сътресения на пазара, а именно тези щети от повишение на цената на дизела и бензина да бъдат поети от българските граждани”, съобщи Атанасова.
Финансовият министър отстъпи пред исканията на ГЕРБ и ДПС по Закона за държавния бюджет през 2024 г. и се съгласи да намали приходите с 2,4 млрд. лева – колкото бе заложената вноска от новата такса от „Газпром“ за транзит на руски газ през България.
ГЕРБ и ДПС са поставили няколко условия на „Продължаваме промяната – Демократична България“, за да влязат в пленарната зала при гласуването на вота на недоверие следващата сряда.
На извънреден брифинг в парламента лидерът на групата на ГЕРБ Десислава Атанасова обяви, че е било постигнато съгласие с финансовия министър Асен Василев ПП-ДБ да не гласуват повече заедно с „Възраждане“, БСП или „Има такъв народ“ (ИТН).
По думите ѝ ГЕРБ и ДПС са имали интензивни разговори с финансовия министър Асен Василев. Те са получили гаранции от него, че занапред няма да има случаи, в които ПП-ДБ ще гласува заедно, в различно мнозинство, заедно с БСП, Възраждане и ИТН“, каза Атанасова.
Зам.-председателят на ДПС Йордан Цонев каза, че приходите ще бъдат намалени с 2,4 млрд. лв., колкото е планираната вноска от таксата за руски газ.
Второто условие на ГЕРБ е било да има списък с национални приоритетни инвестиционни обекти. В този списък ще бъде включена АМ „Хемус“, АМ „Струма“. ДПС са поставили условие да има приоритетен списък с инвестиции по общините.
Списъците ще се уточнят между първо и второ четене на закона за бюджета. Капиталовата програма става от 12 на 10 млрд. лв. – според ГЕРБ и ДПС предостатъчно, за да помогне на България да не влезе в рецесия. Прецизиран е таванът за поемането на дълг с 1,2 млрд. лв. Това е постигнатото съгласие за рамката на капиталовия бюджет, уточни Йордан Цонев.
Следващата седмица Асен Василев ще внесе бюджета в Народното събрание. Финансовият министър благодари на Йордан Цонев и Теменужка Петков (ГЕРБ) за конструктивните експертни разговори по темата за бюджета.
„Има една основна промяна в бюджета – отпада вноската от „Газпром“, защото не е сигурно, че ще бъде реализирана. Сумата отпада от капиталовите разходи, а останалата част от бюджетната рамка остава непроменена“, уточни Василев.
Така от приходната част на бюджета се изваждат планираните 2,4 млрд. лв. от допълнителната такса за транзита на руски газ по тръбата „Турски поток“. Едновременно с това планираните 12 млрд. лв. капиталови инвестиции ще бъдат намалени с 2 млрд. лв.
По отношение на обещанието си за гласуването в парламента Асен Василев каза, че е имал „откровен разговор“ с ГЕРБ и ДПС:
„Нито една от силите в управлението не е добре да формираме други мнозинства в парламента, защото води до нездравословни процеси и загуба на доверие.“
Вчера след седмица блокаж и две провалени заседания на финансовата комисия данъчните закони на проектобюджет 2024 бяха отхвърлени с гласовете ГЕРБ, ДПС и БСП. В данъчния пакет има шест законопроекта, като основните предложения са т.нар. „данък бакшиш„, „донос-бонус„, вдигането на акцизи за нагреваеми изделия, по-високи данъци за сгради и смет и т.н.
За „данък бакшиш“ Асен Василев е въвел следната дефиниция в проектобюджета: „всички предварително неопределени допълнителни парични плащания“.Друго предложение е за приравняване на гражданския договор с трудов, наред с повишение на осигуровките.
Министерството на финансите (МФ) предлага и вдигане на данък сграда и такса смет, което срещна сериозен отпор от некоалиционните партньори. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов реагира, като напомни, че ГЕРБ се обещали да не вдигат данъците.
Според спорната идея „донос-бонус“ на Асен Василев всеки, който предостави данни за данъчни злоупотреби, ще получи 10% бонус от сумата.
Проектобюджет 2024 е със заложен по-висок акциз за нагреваеми изделия.
vlastta.bg