Connect with us

Бизнес

Министърът на икономиката: Уволних надзорниците в ББР, за да не раздадат още 100 млн.лв кредити

Публикувана

на

Министърът на икономиката Кирил Петков е взел решение да уволни двама от тримата членове на Надзорния съвет на Българската банка за развитие, защото „ако се даде още един кредит за 100 млн. в близките седмици, няма да имаме достатъчно средства“.

След като в четвъртък той нареди Митко Симеонов и Велина Бурска да бъдат сменени заради отказ на поканата му да се явят на изслушване, той заяви в интервю за Нова ТВ, че най-вероятната причина е опитът им да „скрият нещо“.

„Искам да осветлим тъмните места, да върнем държавността. Поканих ги публично да бъдат заснети, имаха право на цялото време, можеха да се защитят. Тях ги беше страх да бъдат пред камерите. Ако няма човек какво да крие, защо не говори? Казах им – няма натиск, но аз, ако съм на ваше място, ще дойда. Ако човек го е страх от общественото мнение, според мен има какво да крие“, каза Петков. Митко Симеонов и Велина Бурска обясниха по-рано пред Нова ТВ, че вчера не са се явили на срещата с министъра, защото не искали да бъдат записвани и снимани.

„Процедурата работи много странно. Преди някой да бъде сменен за нов Надзорен съвет, трябва сегашният да предложи нови кандидати към БНБ. Това е странно, но е факт – за да се самоуволниш, едва ли не трябва първо да одобриш потенциални нови кандидати. Тоест, без сегашния надзор е трудно да се подадат нови кандидати за одобрение в БНБ”, обясни той.

Вчера БНБ обяви, че Петков е изпратил писмо с искане за предварително одобрение на нови членове на УС и НС на Банката за развитие още на 11 май, ден преди указът на президента за назначаването на служебния кабинет да влезе в сила. На 21 май писмото с предложенията е било оттеглено, а „към момента в БНБ няма подадено ново искане за одобрение за членове на двете управителни нива в ББР“.

Министърът се защити с думите, че БНБ трябва да одобри предложените УС и НС, така че Българската народна банка има последната дума. „Не исках да губя нито един ден, затова подадох документа към БНБ още тогава. Питах ги може ли тези хора потенциално да участват в бъдещ Надзор“, обясни Петков.

Вчера той обяви, че ще замени Симеонов и Бурска с Васил Щонов (бивш служебен министър на икономиката и енергетиката в кабинета „Близнашки“) и Валентин Михов (работил в банковия сектор на България, Германия, Русия и Украйна, завършил в INSEAD).

Пред Нова ТВ министърът на икономиката каза, че няма оплаквания от БНБ, които следват „буквата на закона“.

„Когато от 1,9 млрд. лв. се дадат 1,7 млрд. на 20 клиенти, това, което твърдя е, че този начин на кредитиране е несвойствен за съществуването на ББР. Това са нашите данъци, защо да влизат в банка, която да раздава огромни кредити на 20 човека? Самите кредитни досиета не са ми допуснати заради банковата тайна, одитният съвет за първи път влезе в банката преди няколко дни. Скоро ще разберем дали има нещо неправомерно“, каза Петков.

„С 1 милиард можем да финансираме 10 хиляди малки предприятия. Представете си този милиард да беше свободен. Според мен някой, който е решавал да се дадат на тези фирми големи заеми, не е следвал закона за ББР. Не говорим за 1-2 заема, а казваме, че основната задача на банката е да дава огромни кредити на фирми, което не е според Устава на ББР“, добави той. „Ако тези 8 кредита не бяха дадени, щяхме да имаме 1 млрд. ликвидност, за да дадем на ресторантьорите, на малките предприятия и да направим гаранционни схеми, които реално да подпомогнат истинската икономика“.

Той попита защо след като през април миналата година Стоян Мавродиев беше освободен като директор на ББР след скандал, не е бил сменен и Надзорният съвет, който е бил „пазител на публичния интерес“.

„Другият голям въпрос е най-добрият опит ли е и двамата членове на НС да са от Агенцията за приватизация? Нямаме ли хора от големите банки, хора с банков опит? Двамата нови, които съм предложил, са в банковия сектор от години“, заяви Кирил Петков.

Той опроверга думите на Йордан Цонев от ДПС, че Делян Пеевски не е взимал кредити от ББР, като поясни, че един от големите кредитополучатели е „Булгартабак“, чийто миноритарен собственик е бил Пеевски. Освен това „Булгартабак“ е притежавала „Техномаркет“, който също е в списъка на фирмите с големи заеми – над 60 млн. лв.

Кои са в Топ 8?

Кредити с размер над 140 млн. лв.:
“Слънчев ден” АД
“Благоевград БТ” АД
“Роудуей кънстракшън” АД

Кредити с размер над 115 млн. лв.:
“Маркет инвестмънт” АД (Техномаркет)
“Интернешънъл инвестмънтс” ЕАД

Кредити с размер над 60 млн. лв.:
“Параходство БМФ” АД
“Транспект” АД
”Инса Ойл” ЕООД

От „Параходство БМФ“, собственост на братята Кирил и Георги Домусчиеви, реагираха още при обявяването на спискъка с топ-клиентите на банката, като заявиха, че още от 2010 г. са получили финансиране по не един и два проекта, като никога дружеството не е изпадало в неизпълнение на договорните си задължения. И увериха, че всички кредити са били обезпечени с имущество на фирмата, което надвишава съотношение между цената на закупения актив (кораб) и размера на финансирането. От компанията припомниха, че държавата е акционер в „Параходство БМФ“ с 30% в капитала, което било допълнителен аргумент да търсят финансиране от ББР. В същото време от години братя Домусчиеви и държавата се съдят за над 50 млн. лв. заради неизпълнение на приватизационния договор. 

Управителят на фирмата най-голям кредитополучател “Роудуей кънстракшън” – Иван Георгиев, призна пред бТВ, че от години е адвокат на бизнесмена Румен Гайтански и е ползвал кредита от 148 млн. лв., за да купи фирмата на Гайтански „Пътстройинженеринг“. В сделката обаче Георгиев действал сам и Гайтански не бивало да бъде замесван.

vlastta.bg

Facebook Comments Box
Продължете четенето
Реклама
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Популярни